Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

WYSTAWA: Pieniądz w historii - wystawa numizmatyczna

23 październik 2009

Fotorafia
W niedzielne popołudnie 15 listopada br., Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej zaprezentowało wystawę o charakterze numizmatycznym, której główną ideą stało się ukazanie roli pieniądza w historii. Wystawa jest zasadniczą częŚcią projektu z zakresu edukacji ekonomicznej, na realizację którego muzeum pozyskało dofinansowanie z Narodowego Banku Polskiego oraz od Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka. Wydarzenie to honorowym patronatem objęli Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek i Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt.

Uroczyste otwarcie, które bardzo licznie zaszczycili zaproszeni goŚcie, miało miejsce w Sali Rycerskiej suskiego zamku. Józef Ruszar, Dyrektor Departamentu Edukacji i Wydawnictw Narodowego Banku Polskiego w Warszawie, w swoim wystąpieniu podkreŚlił ogromne znaczenie edukacji ekonomicznej zwłaszcza wŚród młodego pokolenia oraz rolę Narodowego Banku Polskiego w jej propagowaniu. Wprowadzeniem do historii pieniądza stał się wykład kuratora wystawy Wojciecha Mirochy, który na podstawie prezentowanych zbiorów muzealnych, scharakteryzował najbardziej istotne okresy w jego dziejach, zilustrowane przykładami płacideł, monet, banknotów, żetonów, liczmanów i medali. Burmistrz Miasta wraz z Dyrektor muzeum złożyli podziękowania osobom zaangażowanym w realizację projektu oraz depozytariuszom, których zbiory weszły w skład ekspozycji, mianowicie: Józefowi Ruszarowi, Aleksandrowi Gajzlerowi, Wojciechowi Mirosze, Ireneuszowi Seneckiemu, Kazimierzowi Steczkowi, Mieczysławowi Zawadzkiemu, Marii Mazur, Eleonorze Natanek, Tomaszowi Spannbauerowi oraz Rafałowi Lenartowi, który opracował i przygotował aranżacje plastyczną ekspozycji.

Na wystawie zaprezentowane zostały również dzieje suskiej spółdzielczoŚci w oparciu o prawie już stuletnią historię Banku Spółdzielczego. Niewątpliwą atrakcją było uruchomienie zamkowej mennicy, z możliwoŚcią własnoręcznego bicia żetonów okolicznoŚciowych o nominale 1 Złotego Górskiego z tzw. "młotka" oraz z zabytkowej prasy. Popularność zyskała także pamiątka innego rodzaju, a mianowicie oryginalny banknot 100 Złotowy z okresu PRL - u z pamiątkowym nadrukiem wystawy. Na ekspozycji zaprezentowanych zostało ponad dwa tysiące numizmatów z piękną kolekcją medali polskich muzeów. Zostały one wybrane z ponad czterotysięcznego zbioru i ułożone według okreŚlonego tematu, z zachowaniem chronologii, począwszy od różnorodnych form płacideł, czyli pieniądz prymitywny, poprzez pieniądz starożytny do odrodzenia, monetę królewską, wiek XVIII i XIX, pieniądz fałszywy, biżuterię numizmatyczną, monetę jako Świadka historii, monety państw zaborczych, okres I i II wojny Światowej w Europie, monetę naszych dziadków i rodziców, dwa Światy: USA i ZSRR, od Okrągłego Stołu do denominacji, dookoła Świata, kolekcję watykańską, monetę złotą, zastępczą, itp. Prezentowane zbiory uderzają swoją różnorodnoŚcią oraz faktem, że pochodzą niemal z całego Świata. Ich wykonanie oraz estetyka są znakomitym przykładem wysokiego kunsztu artystycznego i wspaniałym materiałem do poznawania dziejów cywilizacji, (zwłaszcza monety z czasów rzymskich) oraz nauczania historii ekonomii. Istotnym uzupełnieniem ekspozycji stały się reprodukcje dzieł wielkich mistrzów jak: Tycjan, Caravaggio, Masaccio, Metsys, Rembrandt van Rijn, Bosch, które ujmują motyw bogactwa w sensie społecznym, ekonomicznym, religijnym i psychologicznym, obnażając różne wewnętrzne postawy człowieka wobec pieniądza.

Wystawie towarzyszy prezentacja multimedialna oraz katalog, który można nabyć w muzeum. Wystawę będzie można zwiedzać do końca października 2010 roku. Prezentowany zbiór wejdzie w skład tworzonego przez muzeum Gabinetu Numizmatycznego, który dodatkowo uzupełniony zostanie o serie kolekcjonerskie wydawane przez Narodowy Bank Polski Serdecznie zapraszamy szkoły do udziału w lekcjach muzealnych. Rezerwacje przyjmowane są w godzinach pracy muzeum pod nr tel. (033) 874 26 05 lub na adres e-mail: muzeum@sucha-beskidzka.pl

Elektroniczny Rejestr Kapliczek

FACEBOOK

KLAUZULA INFORMACYJNA

Klauzula informacyjna RODO