Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

WYSTAWA: Rysunku i Malarstwa Jacka Malczewskiego (1854-1929)

15 czerwciec 2011

Fotorafia

W niedzielę 19 czerwca o godz. 17.00 w Sali Rycerskiej suskiego zamku obędzie się otwarcie wystawy Rysunku i Malarstwa Jacka Malczewskiego (1854-1929). Honorowy patronat nad wystawą objął Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt. Prezentowane w muzeum dzieła pochodzą ze zbiorów: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (Muzeum i Archiwum). Są to szkice i obrazy olejne, rysunki oraz dokumenty związane z działalnoŚcią Malczewskiego jako pedagoga oraz późniejszego rektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie.

WŚród eksponowanych w suskim muzeum dzieł można będzie zobaczyć m.in. Portret narzeczonej (1887), Satyra i Modelkę (1913), Chimerę (1905), studium do obrazu śmierć Ellenai oraz portrety dr Pawła Radeckiego (1913), Feliksa Konopki (1923), Ireny Solskiej (1901),czy Marii Grekowej (1906) i wiele innych.

Jacek Malczewski inspiracji poszukiwał głównie w polskiej historii, tradycji i folklorze, dopełniając swoje prace oryginalnie interpretowanymi motywami mitologicznymi i wątkami biblijnymi. Sięgał także do antycznych źródeł kultury europejskiej oraz do tematyki Śmierci przybierającej postać Thanatosa. Ważnym działem jego twórczoŚci były prace związane ze sferą autobiograficzną, rozumianą jako problematyka egzystencjalna oraz zagadnienia dotyczące artystycznego powołania, natury tworzenia i sensu sztuki. Do jego najbardziej znanych dzieł należą: Introdukcja (1890), Melancholia (1894), Błędne koło (1897) różne wersje tematów Polonia i Thanatos, cykl Zatruta Studnia, tryptyki Ojczyzna (1903), Muzyka (1906) oraz znakomite portrety i autoportrety, często malowane w niecodziennych kostiumach z postaciami alegorycznymi, m.in. portret Aleksandra Wielopolskiego Hamlet polski (1903), Jana Kasprowicza (1903), Władysława Reymonta (1905) czy Autoportret z muzą (1906). Charakterystyczny dla jego twórczoŚci symbolizm ukształtował się po roku 1890.

Bez wątpienia tym, co w malarstwie Malczewskiego szczególnie urzeka jest połączenie realistycznej, a niekiedy nawet naturalistycznej, formy z metaforycznym przesłaniem. W czasie otwarcia wystawy wykład pt. "Nietypowo o symbolizmie Malczewskiego" wygłosi dr. hab Dorota Kudelska - Profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autorka książki pt. "Dukt pisma i pędzla. Biografia intelektualna Jacka Malczewskiego" [Wydawnictwo KUL, Lublin 2008]. Aranżację plastyczną wystawy wykonał Rafał Lenart.

Wystawa Malarstwa i Rysunku Jacka Malczewskiego jest dla działającego niespełna cztery lata muzeum wydarzeniem o dużej randze, które wpisuje się w cykl wystaw prezentujących sztukę okresu Młodej Polski, zainaugurowanych w 2010 roku wystawą malarstwa Wojciecha Weissa i jego żony Aneri.

Będzie ją można oglądać od 19 czerwca do 30 wrzeŚnia br. w godzinach pracy muzeum. Zachęcamy młodzież szkolną do udziału w lekcjach muzealnych, których tematem będzie Symbolizm w sztuce Młodej Polski w oparciu o prezentowane dzieła Jacka Malczewskiego.


Elektroniczny Rejestr Kapliczek

FACEBOOK

KLAUZULA INFORMACYJNA

Klauzula informacyjna RODO