Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

WYSTAWA: Alaska - Piękno dzikiej natury

20 kwiecień 2011

Fotorafia
Wystawa fotograficzna autorstwa Sebastiana Bielaka. Od 11 kwietnia do 20 maja br. w muzeum można oglądać wystawę fotografii autorstwa Sebastiana Bielaka, której tematem przewodnim jest fauna i flora Alaski. Wystawa składa się z 40 zdjęć na których autori dealnie uchwycił piękno oraz magię "kraju" łosi i niedźwiedzi grizzly. Zostały one wykonane w 2009 roku w trakcie jego stażu naukowego na terenie przyrodniczych obszarów chronionych, tj. w parkach Kenai, Koyukuk oraz Nowitna.  

Alaska jedno z ostatnich miejsc na Świecie,gdzie dzika przyroda jest wciąż w swej pełnej, niczym nie zniszczonej okazałoŚci. Alaska odkryta została w 1741 roku przez duńskiego żeglarza Vitusa Beringa będącego wsłużbie cara Rosji. Był to wówczas ląd, gdzie żyli tylko Eskimosi i Indianie zaadoptowani do tego wyjątkowego i trudnego do przetrwania Środowiska. W roku1867 rząd Stanów Zjednoczonych odkupił Alaskę od Rosji.
Stan ten graniczy od wschodu z Kanadą,a od zachodu przez CieŚninę Beringa z Rosją. Alaska to 1/5 powierzchni wszystkich innych stanów w USA.  Dominują tu góry i wyżyny, a najwyższym szczytem jest Mount McKinley (6194 m n.p.m.), będący jednoczeŚnie najwyższym punktem Ameryki Północnej.
Alaska to również liczne stożki wulkaniczne. W głębi lądu krajobraz stanowi tajga i tundra, natomiast w zasięgu oddziaływania Prądu Alaskańskiego iglaste lasy deszczowe strefy umiarkowanej. W Środkowej częŚci stanu znajduje się płaskowyż rozcięty dolinami rzek. Wzdłuż wybrzeża rozciągają się niziny, liczne półwyspy i przybrzeżne wyspy. Na Alasce jest tylko kilka głównych dróg, a znaczna większość miejsc dostępnych jest jedynie z powietrza.Stanowi to główny powód przyjazdów wolnych duchów i włóczęgów, amatorów dziewiczej przyrody i dzikiej fauny, poszukiwaczy przygód i alpinistów.

Sebastian Bielak: doktor nauk technicznych,absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej,z wykształcenia inżynier, z zamiłowania przyrodnik, fotografik-amator,publicysta i popularyzator nauki. Autor ponad 100 publikacji z dziedziny inżynierii i ochrony Środowiska, ochrony przyrody oraz ekologii.


Elektroniczny Rejestr Kapliczek

FACEBOOK

KLAUZULA INFORMACYJNA

Klauzula informacyjna RODO