Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

wydawnictwa

MINI PRZEWODNIKI PO SUCHEJ BESKIDZKIEJ

W ramach projektu pt. Edukacja na szlaku dziedzictwa kulturowego Suchej Beskidzkiej, tradycja kultura, folklor, dofinansowanego przez Fundację PKO Banku Polskiego i Burmistrza Miasta, a realizowanego przez Muzeum Miejskie, ukazało się pięć kolejnych mini przewodników po Suchej Beskidzkiej: Położenie Geograficzne, Państwo Suskie, Zabudowa Zabytkowa i Tradycyjna oraz Świat Zwierząt i Świat Roślin.

Autorami tekstów są: Marcin Leśniakiewicz, Barbara Woźniak i Iwona Bogacz. Opracowanie graficzne wykonał Maciej Hojda. Beneficjenci projektu to uczniowie suskich szkół podstawowych, gimnazjum i świetlicy profilaktycznej, biorący udział w lekcjach muzealnych na temat dziedzictwa kulturowego Suchej Beskidzkiej, prowadzonych przez suskich muzealników w 2015 roku. Seria powstała przy współpracy z Nadleśnictwem Sucha, Zespołem Szkół im. Wincentego Witosa, Wyższą Szkołą Turystyki i Ekologii i Miejską Świetlicą Profilaktyczną. Tematy przewodników pomyślane zostały jako kompendium najważniejszych informacji. Bieżąca edycja rozbudowana została o dziedzictwo przyrodnicze. Faunę i florę Suchej Beskidzkiej (elektroniczna wersja), ilustrują piękne i nastrojowe fotografie autorstwa Mariusza Wiecha (zwierzęta) oraz Iwony Bogacz (rośliny). Mini przewodniki uzupełniają zdjęcia archiwalne zabytków i zabudowy tradycyjnej oraz współczesne ujęcia miasta wykonane przez Adama Wróbla, Grzegorza Wysmołka, Monikę Spyrkę i Jakuba Jurzaka.


Seria, jako materiał do edukacji regionalnej dzieci i młodzieży oraz vademecum w pigułce dla tych, którzy chcą poznać historię i atrakcje turystyczne miasta w przystępny sposób, ukazuje się od 2013 roku. Poza najnowszymi, tworzą ją następujące przewodniki: Sucha Beskidzka w pigułce, Śladami Komorowskich po Suchej Beskidzkiej, Zespół Zamkowo-Parkowy, Zespół Kościelno-Klasztorny, Śladami Sławnych Suszan, Miejski Szlak Historyczny, Trasy Piesze, Szlakiem Kapliczek i przydrożnych krzyży, Miejsca pamięci, pomniki i tablice pamiątkowe. Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej serdecznie dziękuje Pani Teresie Szcześniewskiej Dyrektorowi Banku PKO w Suchej Beskidzkiej za włączenie się w realizację projektu oraz Pani Katarzynie Bąk z Fundacji Banku PKO za współpracę. Poniżej zamieszczamy wszystkie mini przewodniki w wersji elektronicznej w formacie pdf i zapraszamy do wspólnego poznawania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego miasta. (GW)

       
 
        
                
       
                
       
                
  

 

 

 

Magnesy

 

Średnica 6,5 cm
Cena 2,5 zł

 

Madonna z Dzieciątkiem Jezus, w typie Hodegrtrii, XVII w. W miejscowej tradycji nazywana Matką Bożą Jagodną. Obraz cudowny.

Reprodukcja

Wymiary: 29,5 cm x 21 cm
Cena 5 zł


Zamek w Suchej
, XIX w. Johann Friedrich Franz Bruder (1782-1838) Zakład litograficzny Louisa Letronne’a, czynny w warszawie ok. 1820 - 1828

Reprodukcja
Wymiary: 29,5 cm x 21 cm
Cena 5 zł

 

 

 

TYTUŁ: „Sądownictwo w Państwie Suskim w XVII-XVIII wieku oraz dawne narzędzia tortur i kar”

AUTOR:   Marcin Leśniakiewicz, Barbara Woźniak, rys. Maciej Hojda
WYDAWNICTWO: Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
ROK WYDANIA: 2012
OPRAWA: miękka
WIELKOŚĆ:  12cm x 32 cm
LICZBA STRON: 64
NR ISBN: 978-83-927333-2-4
Cena  15,00/sztuka zł

Sięgając po tę książkę mogą Państwo zobaczyć, jak funkcjonowało dominialne sądownictwo w XVII i XVIII wieku w Rzeczypospolitej na przykładzie tzw. Państwa Suskiego . Niebywałą wartością tego wydawnictwa są autentyczne zapisy z rozpraw sądowych tego okresu. Sposób traktowania winowajcy i zasądzanie kary jest dla współczesnych ludzi wręcz odkrywczy. Książka przedstawia również historię Anny z Lubomirskich Wielopolskiej, która suski system sądowy stworzyła i konsekwentnie wcielała w życie stając się po śmierci legendarną Białą Damą na suskim zamku. Na ostatnich kartach książki opisane zostały sposoby „dochodzenia do prawdy” za pomocą tortur, które są w tej publikacji również zilustrowane.

Poniżej fragmenty wydawnictwa.

 

 

 

 

Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej wydało serię kart pocztowych z widokami najcenniejszych zabytków miasta, tj. renesansowego zamku, „starego” kościoła oraz nocnych ujęć: karczmy” Rzym” i Rynku z fontanną 600-lecia lokacji Suchej 1405 - 2005. Nastrojowe zdjęcia obiektów wykonał Adam Wróbel oraz Barbara Woźniak. Pocztówki 1-7 w formacie 18 cm x 26 cm, pocztówki 8-9 w formacie 22,5 cm x 10,5 cm. Cena: 1,50 zł/sztuka.

Pocztówka 1Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Suchej Beskidzkiej. (Stary Kościół)

Pocztówka 2


Renesansowy zamek. Widok od strony parku.

Pocztówka 3


Karczma "Rzym" nocą.

     
Pocztówka 4


Fontanna 600-lecia lokacji Suchej nocą

Pocztówka 5


Renesansowy zamek. Widok ogólny.

Pocztówka 6


Widok na fragment fontanny 600-lecia lokacji Suchej i fragment Rynku nocą.

     
Pocztówka 7


Renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej (XVI/XVII w.), widok od strony dziedzińca.

Pocztówka 8

Renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej (XVI/XVII w.), widok na elewację południową z parku zamkowego.

Pocztówka 9

Renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej (XVI/XVII w.),wieża zegarowa, widok od strony parku na elewację południową, widok z krużganków na najstarszą część obiektu. Wizerunki sarmackie przedstawicieli rodów szlacheckich zamieszkujących zamek od XVI do XIX wieku.

 

Wydawnictwa muzealne wraz z Dukatem Suskim można nabyć regulując uprzednio należność na konto muzeum wraz z kosztem wysyłki. 

Numer rachunku bankowego Muzeum Miejskiego w Suchej Beskidzkiej:
58 8128 0005 0060 3533 2000 0010

Koszty wysyłki: 6,00 zł/przesyłka

Elektroniczny Rejestr Kapliczek

FACEBOOK

KLAUZULA INFORMACYJNA

Klauzula informacyjna RODO