DZIEŃ W MUZEUM

03 listopad 2012

Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej zaprezentowało się szerszej publicznoŚci.

W niedzielę 28 października Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej w ramach edycji „DNIA W MUZEUM” przygotowało dla zwiedzających mnóstwo atrakcji. Ani prószący Śnieg, ani chłód za oknami nie powstrzymały turystów zmierzających na suski zamek. Każdy odwiedzający tego dnia samorządową instytucję kultury mógł za darmo obejrzeć wszystkie ekspozycje, wysłuchać prelekcji na temat prezentowanych wystaw, wziąć udział w konkursie z nagrodami, a w Punkcie Informacji Turystycznej MOK-Zamek uzyskać wiedzę na temat bieżących imprez i atrakcji turystycznych w Małopolsce.
Obchody DNIA W MUZEUM rozpoczęto o 11.00 wspólnym zwiedzaniem zamkowych komnat. Grupę prowadziły Monika Lato i Anna Spyrczyńska. W dalszej częŚci goŚcie zostali zaproszeni na wykład Karoliny Trzop traktujący o życiu Stanisława Kazimierczyka - świętego, który w szczególny sposób wpłynął na historię XVII-wiecznej Suchej. Następnie Małgorzata Piergies opowiedziała o sytuacji  mieszkańców Suchej w czasie II Wojny światowej. O godz. 14.00  Barbara Woźniak zdradziła turystom tajniki architektury „Małego Wawelu”. Popołudniem zaprezentowana została najmłodsza wystawa pt. „Piękno minerałów”. Turyści mogli dowiedzieć się w jakich formach w przyrodzie występują  minerały i kryształy oraz poznać ich znaczenie w życiu człowieka.

DZIEŃ W MUZEUM został zakończony wykładem Małgorzaty Piergies pt. "Sądownictwo w Państwie Suskim oraz dawne narzędzia tortur i kar",  którego tematem było sądownictwo dominialne w okresie XVIII wieku."DZIEŃ W MUZEUM jest podsumowaniem letniego sezonu turystycznego – wszystkie wystawy zostały zaprezentowane ponownie dla publicznoŚci. W ten sposób także realizujemy naszą misję –priorytetem działalnoŚci muzeum jest promowanie dziedzictwa kulturowego i edukacja, a  takie przedsięwzięcia jak to stanowią  również dla pracowników sprawdzian wiedzy i umiejętnoŚci. Dla nas bardzo miły jest fakt, że tak wiele osób, w tym mieszkańców naszego miasta i okolic wzięło udział w DNIU W MUZEUM mimo niesprzyjającej pogody” – powiedziała dyrektor Muzeum Barbara Woźniak.

O 17.30 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze hasło zachęcające turystów do odwiedzenia muzeum.Zwycięzcami zostali: Bronisława Drozd, Agata Seroczyńska, Justyna Dyrcz i Jacek DuŚ.

„Celem DNIA W MUZEUM była także prezentacja zbiorów naszego muzeum oraz zaznajomienie osób odwiedzających z historią naszego miasta. Cieszymy się, że nasz pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem również wŚród turystów, dlatego planujemy już kolejną edycję dnia otwartego” – podkreŚla Małgorzata Piergies, asystent muzealny.

Karolina Trzop