wrzesień

2012

Minerały, czyli zjednoczony Świat przyrody w czystej postaci Wywiad z Januszem Gradowskim, pomysłodawcą wystawy "Piękno kryształów"

09 wrzesień 2012

W sobotę 8 wrzeŚnia w zamku suskim miało miejsce otwarcie wystawy "Piękno minerałów". Na ekspozycji zostały wystawione kryształy i minerały, pochodzące z prywatnej kolekcji krakowskiego geologa Janusza Gradowskiego, który postanowił nam opowiedzieć o swoich zbiorach.

Minerały, czyli zjednoczony Świat przyrody w czystej postaci
Wywiad z Januszem Gradowskim, pomysłodawcą wystawy "Piękno kryształów"

Co było najpierw: pasja do minerałów z powodu której postanowił Pan studiować geologię czy na odwrót - najpierw studia, a podczas nauki odkrył Pan swoje zamiłowanie?

Chyba pierwsza była pasja. W dzieciństwie zbierałem jakieŚ kamyczki nad rzeką. Zastanawiałem się co to jest. Zadawałem pytania, na które nie było odpowiedzi. Zdecydowałem się na pójŚcie na studia, na Akademię Górniczo-Hutniczą. Z wykształcenia jestem geologiem, a dokładnie hydrogeologiem.

A skąd taka duża kolekcja?

Troszkę się tego nagromadziło. Zbierałem z ciekawoŚci pewne kamienie, dopóki nie uzyskałem pewnej wiedzy. W momencie, gdy skończyłem studia zacząłem tematycznie zbierać minerały. Była to fascynacja konkretnymi kamieniami. Szybko znalazłem przyjaciół, z którymi jeździłem na tzw. wycieczki terenowe, gdzie sami pozyskiwaliŚmy minerały.

Jak dalekie to były wycieczki?

Najpierw okolice mojego miasta, Krakowa, gdzie jest wiele kolekcjonerskich miejsc. Następnie staraliŚmy się sięgać dalej, czyli wyjazdy zagraniczne na imprezy kolekcjonerskie.

A najdalsza wyprawa?

Co roku uczestniczę w największych targach kolekcjonerskich, które odbywają się w Arizonie.

Jaki jest Pana ulubiony minerał?

Mam kilka. Jednym z efektowniejszych, ciekawszych jest antymonit. Tworzy przepiękne skupienia kryształów -  jest jak kobieta: piękny i kruchy, występuje w kilku miejscach na Świecie. Tworzy ciekawe kombinacje, czyli mówiąc językiem geologicznym - paragenezy.

Jakiego minerału brakuje w kolekcji? Co chciałby Pan jeszcze zdobyć?

świat minerałów jest bardzo bogaty, nie sposób jest zdobyć wszystkich.  Są minerały, które tworzą ciekawe formy krystaliczne, bądź naciekowe, ale duża część nie tworzy tych form i te minerały są odrzucane przez kolekcjonerów.  Jest jeden minerał, który jest fantastyczny, ale trudno osiągalny- jest to złoto. Tworzy on wspaniałe skupienia.

Z jakiego powodu wybrał Pan suski zamek jako miejsce ekspozycji swojej kolekcji, która - myślę, iż warto to dodać - pierwszy raz jest udostępniana zwiedzającym.

Mam słabość do zamków. Ich atmosfera jest niepowtarzalna. Wydaje mi się, że to są właŚnie miejsca, w których kamienie powinny być eksponowane.

Jak zachęciłby Pan turystów do odwiedzenia wystawy "Piękno kryształów"?

"Piękno kryształów" to pokazanie zjednoczonego Świata przyrody w czystej postaci. Natomiast w Polsce mamy duży niedobór wiedzy na temat tego, jak piękny jest właŚnie Świat minerałów. Takich wystaw jest u nas bardzo mało, żeby nie powiedzieć, że nie ma wcale. Ja, żeby zobaczyć ładne rzeczy, muszę wybierać się bardzo daleko.

Rozmawiała Karolina Trzop

Wystawę można zwiedzać do końca października. Natomiast uczniów szkół podstawowych i Średnich oraz gimnazjów zapraszamy do udziału w lekcji muzealnej "Poznajmy piękno kryształów i minerałów".