sierpień

obiekt miesiąca

21 sierpień 2019

Obrazek
W Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej można zobaczyć cenne zbiory pochodzące z kolekcji Emila i Marii Zegadłowiczów, przekazane nieodpłatnie suskiej instytucji kultury przez Fundację „Czarak”.

Co miesiąc będziemy prezentować Państwu wybrane obiekty wchodzące w zasób zbiorów.

Rozpoczynamy od autolitografii pt.  „Czartak” (wys.: 19,5 cm, szer.: 24,2 cm.), której autorem jest Ludwik Misky. Grafika pochodzi z teki "Czartak" wydanej w 1928 roku. Zespół zawiera 8 autolitografii, są to: "Cyganka" Jana Hrynkowskiego, "Baca" Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, "Czartak" Misky'ego, "Dworek w Beskidzie" Jana Mrozińskiego, "Ulica w Suchej" Zbigniewa Pronaszki, "Kalwaria" Wojciecha Weissa, "Skrzeczna widziana z Bystry" i "Klimczok widziany z Bystry" Juliana Fałata. Została wydana staraniem Grupy „Czartak”. Sam Czartak bezpośrednio graniczący ze Świnną Porębą to przysiółek wsi Mucharz. Jego nazwa wywodzi się od stojących tu ruin wartowni, kaplicy bądź też karczmy (zajazdu) zwanej „Czartakiem”. Malownicza ruina posiada cechy miejsca kultu, a zarazem ścierania się sił demonicznych. Takowe pole interpretacyjne wymusza utwór Emila Zegadłowicza pt. "Uśmiech. Kronika z zamierzchłej przeszłości" z 1936 r. (cykl powieściowy początkowo wydawany w latach 1927 - 1935 jako "Żywot Mikołaja Srebrempisanego"). Budowla Czartaka stała na skrzyżowaniu głównej drogi ze ścieżką prowadzącą do nieistniejącej dziś stacji kolejowej Mucharz. Ów przysiółek to także eponim grupy literackiej "Czartak. Zbór poetów w Beskidzie", choć czasami podkreśla się, iż nazwa wywodzi się od dialektyzacji oznaczającej lepiankę, strażnicę, budę z desek.
Oprac. Marcin Radwan

Ludwik Misky (wł. Ludwik de Delney Misky) (ur. 1884 r. w Nowym Sączu, zm. 1938 r. w Krakowie) - polski malarz. Pochodził z rodziny o węgierskich korzeniach osiadłej w Małopolsce. Po ukończeniu męskiej szkoły realnej i gimnazjum w Wadowicach studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1902-1910. Jego profesorami byli: Florian Cynk, Leon Wyczółkowski, Józef Pankiewicz, Józef Mehoffer. Równocześnie był studentem Wydziału Filozofii i Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie studiował w Dreźnie, Lipsku, Berlinie i Wiedniu. Do Krakowa powrócił w 1907, podjął pracę nauczyciela rysunku, a w późniejszych latach został inspektorem szkolnictwa i wizytatorem. Publikował artykuły dotyczące nauczania rysunku, był również autorem podręczników związanych z metodyką nauczania i organizacji szkolnictwa dla nauczycieli. Był członkiem Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg". Misky malował pejzaże, portrety oraz martwą naturę, był również grafikiem uprawiającym wszystkie techniki metalowe i drzeworyt, autorem ekslibrisów i kilimów. Ludwik Misky był bliskim przyjacielem Emila Zegadłowicza. Spoczywa na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Elektroniczny Rejestr Kapliczek