czerwciec

Spotkania ze sztuką 20-lecia międzywojennego w suskim muzeum

18 czerwciec 2019

Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego jest ważnym elementem dziejów kultury europejskiej. Zbiory naszego Muzeum Miejskiego zawierają główny kanon prac artystów tego okresu, w większości zaprzyjaźnionych z Emilem Zegadłowiczem (1888 -1941), których fragment artystycznej spuścizny prezentujemy na ekspozycji w ramach wystawy „Miłość do człowieka, miłość do sztuki, miłość do natury”. Jej awangardowy charakter wyrasta z buntu wobec zastanych praw świata i ma ambicję stworzenia zupełnie nowego języka, całkowicie zrywającego z estetyką realizmu.
            W każdej jej dziedzinie: malarstwie, rzeźbie, architekturze czy muzyce, żeby ograniczyć się do najważniejszych – mamy do czynienia z rewolucyjnym odejściem od tradycji i próbą stworzenia zupełnie nowej estetyki. Obszar sztuki jest postrzegany wówczas jako pole eksperymentów otwierających szerokie możliwości nowego pojmowania artystycznej formy i stylu oraz jako dziedzina, w której rodzi się nowy stosunek do otaczającej natury i rzeczywistości społecznej.
            W czasie Dni Ziemi Suskiej, gościem naszego muzeum będzie Pani Ewa Wegenke, wnuczka Emila Zegadłowicza, która opowie o twórczości tego okresu oraz związkach wybitnego literata ze światem artystycznym.
Zapraszamy Państwa na tę niezwykłą podróż w czasie w sobotę 22 i niedzielę 23 czerwca na godz. 16.00, gdzie będzie można przenieść się w sam środek zatrzymanej rzeczywistości, swoistego świata, który wypełniają prace wybitnych artystów takich jak: Jerzy Hulewicz, Józef Mehoffer, Wlastimil Hofman, Ludwik Misky, Zbigniew Pronaszko, Władysław Skoczylas, Władysław Lam, Witold Pruszkowski, Leon Wyczółkowski, Stefan Żechowski, Jędrzej Wowro i wielu innych. Wstęp wolny!

Barbara Woźniak
Dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej