kwiecień

RENESANSOWY ZAMEK SUSKI W IKONOGRAFII -WYSTAWA PLENEROWA

29 kwiecień 2019

Obrazek
Renesansowy zamek suski to jeden z najpiękniejszych zabytków architektury i sztuki renesansowej w Polsce. „Mały Wawel” po przeprowadzonym w l. 2017 – 2018 remoncie prezentuje swoje piękno zarówno pod względem walorów architektonicznych oraz otoczenia, tworzącego naturalne tło kompozycyjne. Malowniczo osadzony pod górą Jasień, rozbudowywany przez zamieszkujące go rody szlacheckie przechodził istotne  przeobrażenia, związane zarówno ze zmianą funkcji oraz z gustami i upodobaniami właścicieli. W dniu dzisiejszym, po przeprowadzonej  kompleksowej renowacji zachwyca harmonią formy. Pierwotnie jako dwór obronny Castiglione-Suskim był skromnym, niewielkim szlacheckim fortalicium, w czasach   Komorowskich stał się rezydencją magnacką, w rękach Wielopolskich - pałacem, a po wykupie przez Branickich a później Tarnowskich, przybrał funkcję skarbnicy wiedzy i pamiątek przeszłości Rzeczypospolitej poprzez umieszczenie w nim cennych  zbiorów biblioteczno-muzealnych związanych z historią Polski i Europy (m.in. polonica, ustawy sejmowe, autografy królów polskich, zbiory sztuki i grafiki).  Obecnie jako własność Miasta Sucha Beskidzka jest centrum kultury, sztuki i nauki.

Celem wystawy jest ukazanie zmian, które w istotny sposób wpłynęły na architekturę zamku oraz jego najbliższe otoczenie na podstawie zachowanego materiału ikonograficznego w postaci rycin, rysunków i zdjęć.  Wystawa składa się z 15 obustronnych plansz z ikonografią zamku osadzonych na statywach plenerowych na których zaprezentowano 40 zdjęć z krótkim komentarzem na temat danego przedstawienia. Uzupełnia ją prezentacja multimedialna zawierająca 300 zdjęć, którą można zobaczyć na ekranie dotykowym znajdującym się na parterze muzeum (wystawa archeologiczna).  Na jej podstawie można wyobrazić sobie jak zamek wyglądał na przełomie XVIII i XIX wieku w oparciu o dawne litografie i ryciny oraz w okresie XX wieku na podstawie zachowanych fotografii. Zdjęcia z tego ostatniego okresu dokumentują w sposób istotny degradację zabytku oraz próby jego ratowania od l. 60.tych do remontu przeprowadzonego przez Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu w l. 70 i 80.tych XX poprzedniego stulecia.

Niestety, pomimo wielkich nakładów finansowych, remont został przerwany już w 1984 roku, a słabo zabezpieczone i w żaden sposób nieużytkowane budynki zaczęły popadać w ruinę. Gmina Sucha Beskidzka nie mogąc zaakceptować faktu, że ten cenny dla polskiej kultury zabytek nie jest udostępniony społeczeństwu, przejęła go od Skarbu Państwa w 1996 roku, dokładając wszelkich starań, aby odzyskał dawną świetność. Niestety nie rozwiązana systemowo w Polsce kwestia reprywatyzacji spowodowała, że pomimo wielkiej ilości sił i środków włożonych przez suski samorząd celem zachowania zamku dla społeczności lokalnej i turystów, realizacja tego zamiaru stanęła w ostatnich latach pod znakiem zapytania wskutek roszczeń spadkobierców ostatnich prywatnych właścicieli obiektu. Istotnym przełomem w dziejach zamku stało się uregulowanie jego sytuacji prawnej po trwającej wiele lat batalii sądowej, dzięki determinacji Burmistrza Miasta Stanisława Lichosyta i Rady Miasta, zespół zamkowo-parkowy w kwietniu 2016 roku, decyzją Rady Miasta, został wykupiony przez Gminę Sucha Beskidzka od spadkobierców przedwojennych właścicieli. Wykup zabytkowej rezydencji był wydarzeniem o randze historycznej, które trwale zapisało się w najnowszych dziejach miasta. Tym samym samorząd zagwarantował, że w przyszłości zabytek będzie otoczony właściwą opieką i wzorem ostatnich lat będzie dostępny dla mieszkańców miasta oraz turystów odwiedzających Suchą Beskidzką. W 2017 roku Gmina jako pełnoprawny właściciel zamku staraniem Burmistrza Miasta pozyskała z Małopolskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dofinansowanie na prace restauratorskie przy obiekcie, przeznaczając również na ten cel znaczące środki z własnego budżetu. Łącznie za ponad 10,5 mln złotych, z ramienia Gminy wykonana została kompleksowa renowacja elementów zewnętrznych zamku. Warto podkreślić, że jeszcze nigdy w historii obiektu w tak krótkim czasie nie przeprowadzono tak szerokiego zakresu prac, które  ukończone zostały w październiku 2018 roku.

Dzięki wykonanej iluminacji świetlnej, zamek suski prezentuje się wspaniale nie tylko w ciągu dnia, ale także nocą. Na wystawie zostały zaprezentowane również  zdjęcia z realizacji remontu zamku wraz z obecnym pięknym wizerunkiem „Małego Wawelu”.
Zabytki sztuki i kultury łączą przeszłość z przyszłością. Dziś suski zamek jako niezwykle piękna i kulturotwórcza przestrzeń jest miejscem licznych imprez okolicznościowych, sympozjów, konferencji naukowych oraz koncertów. Dzięki przeprowadzonej renowacji, nigdy w swojej historii nie prezentował się lepiej niż obecnie.

Serdecznie zapraszamy Państwa do zwiedzania wystawy, która będzie czynna do 30 września br. ! Wstęp wolny!.

W sobotę 4 maja po prezentacji plansz wystawowych o godz. 10.00,  zapraszamy do zwiedzania zespołu zamkowo- parkowego oraz na spacer na platformę widokową, z której będzie można  podziwiać  panoramę Suchej Beskidzkiej z widokiem na zamek u podnóży góry Jasień.

Barbara Woźniak
Dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej