czerwciec

Wystawa z Suskim Dukatem

17 czerwciec 2012

Obrazek
Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej i Mennica Polska S.A serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy pt. "Pieniądz jako dzieło  sztuki", które odbędzie się w ramach Dni Ziemi Suskiej w sobotę 23 czerwca o godz. 12.00 w Sali Rycerskiej Suskiego Zamku. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt. Wystawa jest elementem projektu z zakresu edukacji ekonomicznej, na którego realizację muzeum pozyskało dofinansowanie z Narodowego Banku Polskiego w Warszawie. Od 1766 roku Mennica Polska jest czołowym producentem monet i numizmatów w  Polsce oraz w Europie. W czerwcu br., do grona wybitych przez nią numizmatów dołączyła także pamiątkowa moneta miasta Sucha Beskidzka - 1 Dukat Suski, którego prezentacja i promocja nastąpi właŚnie podczas otwarcia wystawy w ramach Święta miasta. Na awersie dukata znajduje się herb Suchej Starykoń z datą emisji 2012 r., a na rewersie jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków - Renesansowy Zamek nazywany popularnie "Małym Wawelem". Projekt dukata wykonany został przez Mennicę Polską S.A, która jest obecnie jedynym w Polsce producentem monet obiegowych i kolekcjonerskich emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Wytwarzane przez nią serie numizmatyczne, monety, dukaty i medale nie od dziŚ zachwycają miłoŚników numizmatyki w Polsce i poza nią. Projektanci oraz mincerze wykonują również zlecenia dla wielu zagranicznych emitentów oraz firm numizmatycznych. Niektóre z szerokiej gamy wyrobów menniczych zostaną zaprezentowane na wystawie, którą będzie można oglądać w Suskim Zamku do 30 wrzeŚnia br.  O tym jak są one tworzone opowie Pani Barbara Jaroszek, Dyrektor ds. Handlu Krajowego Mennicy Polskiej S.A., która wygłosi wykład pt. "Od projektu do monety, czyli jak powstają małe dzieła sztuki". Mennica na ekspozycji muzealnej zaprezentuje również wybite w ostatnim czasie produkty i serie numizmatyczne. Dukata Suskiego będzie można nabyć na specjalnie przygotowanym w tym celu stoisku już w dniu otwarcia wystawy. Realizowany przez muzeum projekt ma wymiar edukacyjny, dlatego jego zasadniczą częŚcią będą lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz wykłady z dziedziny historii gospodarki, ekonomii i bankowoŚci, które odbywać się we wrzeŚniu br.  m.in. w oparciu o prezentowaną ekspozycję. Szczegółowe informacje zamieszczane będą na bieżąco na stronie: www.muzeum.sucha-beskidzka.pl. Serdecznie zapraszamy!

Projekt dofinansowany przez: Narodowy Bank Polski

Honorowy Patronat:                   Organizatorzy: