Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

październik

27

2008

W KLIMACIE RENESANSU

27 październik 2008

W niedzielę  26 października br. w ramach realizowanego wspólnie z Willą Decjusza w Krakowie projektu pn. "Szlak Renesansu w Małopolsce", Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej wraz obiektem zamku zostało udostępnione szerokiemu gronu zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z jego historią oraz architekturą.

To spotkanie z kulturą i sztuką renesansu stało się również okazją do wysłuchania koncertu muzyki dawnej w wykonaniu działającego przy Miejskim OŚrodku Kultury - Zamek Zespołu  im. Gaspare Castiglione pod batutą Agnieszki Bernackiej. Tabulatura Jana z Lublina, Pavana czy Klaszczmy wszyscy zgodnie rękoma Mikołaja Gomółki do tekstu Jana Kochanowskiego, wprowadziły zgromadzoną na Sali Rycerskiej publiczność w klimat epoki. Wykład na temat historii stroju europejskiego i jego wpływu na obyczajowość w XV i XV wieku,  połączony z prezentacją multimedialną wygłosiła Maria Molenda (UJ), historyk stroju i kostiumolog. Jego dopełnieniem stała się wystawa ubiorów kobiecych, pt. "Pochwała wymyślnym strojom białogłowskim", prezentowana na ekspozycji muzealnej.

Zamek w Suchej Beskidzkiej był jednym z trzech obiektów w Małopolsce, w których w tym dniu odbywały się Spotkania z kulturą Renesansu. Bogaty program dla zwiedzających przygotowała także  Willa Decjusza w Krakowie oraz Dwór w Jeżowie.