Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

maj

05

2017

Zegadłowicz w suskim zamku. Konferencja naukowa.

05 maj 2017

Instytut Filologii Polskiej w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja „Czartak” w Gorzeniu Górnym zapraszają na konferencję naukową Okolice Zegadłowicza, która odbędzie się w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej, mającym swoją siedzibę w renesansowym zamku suskim, w dniach od 10 do 12 maja 2017 roku. Honorowy patronat nad konferencją objęli: Stanisław Lichosyt, Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Prof. dr hab. Kazimierz Karolczak, Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego, Prof. dr hab. Jacek Popiel, Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wacław Wądolny, Wójt Gminy Mucharz.

Zróżnicowane kulturowo społeczności, bogata tradycja literacka i artystyczna określiły Zegadłowiczowską percepcję spraw ludzkich i przestrzeni natury. Światy miast i wsi, w których bliskości pozostawał pisarz, kształtowały jego twórczość. Społeczna i polityczna aktywność przenika jego życie z intensywnością nie mniejszą niż zjawiska i żywioły przyrody. Celem konferencji jest poszerzenie kręgu badań nad życiem i twórczością Emila Zegadłowicza, włączając w obręb zagadnień tematykę związaną z kulturową teorią literatury: nie tylko eksponowaną dotychczas somatopoetyką, ale także topografią, geo- i etnopoetyką, miejscami związanymi z biografią i twórczością Zegadłowicza, ich pejzażami (naturalnymi i literackimi), środowiskiem społecznym i artystycznym, w którym funkcjonował autor Zmór. Oprócz dobrze znanych dzieł Emila Zegadłowicza interesujące wydają się również teksty „drugiego planu” – rzadko dostrzegane przez badaczy, rozproszone i zapomniane. Należą do nich rękopisy, korespondencja, artykuły i inne źródła prasowe dotyczące Zegadłowicza i związanych z nim artystów, dzieła plastyczne, ilustracje do jego utworów, fotografie. Istotna jest również kwestia recepcji pisarstwa autora Dębów pod pełnią w różnych okresach historycznych i sposoby biografizowania postaci gorzeńskiego twórcy. Warte uwagi są również kontakty poety z funkcjonującą przed wojną  w suskim zamku biblioteką rodową Branickich i Tarnowskich.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa pt. „Emil Zegadłowicz w filatelistyce”, prezentująca imponującą kolekcję znaczków pocztowych z kolekcji Andrzeja Kotowieckiego, prawnika i podróżnika, przygotowana przez suskie muzeum. Konferencja przybliża związanego z Beskidami znanego twórcę z okresu dwudziestolecia międzywojennego, lokując jego twórczość w perspektywie biografii i geografii, a także związków z beskidzką kulturą i przyrodą.

Wydarzenie ma charakter otwarty. Towarzyszy mu spektakl teatralny pt. „EMILOWE PODSIEPKI” w wykonaniu TEATRU ENTRE’ACT  i reżyserii Janiny Błońskiej, który odbędzie się w dniu 11 maja o godz. 19.15 w Muzeum Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym. Serdecznie zapraszamy Państwa do wysłuchania wystąpień referentów z wielu ośrodków akademickich i wzięcia udziału w tych wydarzeniach.
Wstęp wolny!  W załączeniu prezentujemy program.

Barbara Woźniak
Dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkie
j