kwiecień

Sądownictwo w Państwie Suskim

05 kwiecień 2012

Obrazek
Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej zaprasza na wystawę pt. Sądownictwo w Państwie Suskim w XVII - XVIII wieku oraz dawne narzędzia tortur i kar, której otwarcie nastąpi 15 czerwca (piątek) o godz. 20.00.  Jej tematem są wybrane sprawy sądowe mieszkańców dawnego dominium, którego centrum administracyjne, gospodarcze, sądownicze i kulturalne stanowiła Sucha, a dokładnie suski zamek. W skład Państwa Suskiego wchodziły obszary obecnych miejscowoŚci: Sucha Beskidzka, Stryszawa, Lachowice, Kuków, Krzeszów, Targoszów, Tarnawa Dolna, Tarnawa Górna oraz w latach 1709 - 1727 Zembrzyce i Marcówka. Wystawa ukazuje funkcjonowanie dominialnego systemu sądowniczego w oparciu o oryginalne teksty, zapisane w "Księdze Sądowej Gromad Państwa Suskiego 1699 - 1757", czyli w okresie panowania Anny Konstancji z Lubomirskich Wielopolskiej 2o voto Małachowskiej oraz Karola i Jana Wielopolskich. Swoiste uzupełnienie ekspozycji stanowią wybrane narzędzia tortur i kar, wykorzystywane w przeszłoŚci podczas procesów sądowych oraz egzekucji. To prawie dosłowne repliki oryginałów, wykonane w skali1:1. wŚród których nie zabrakło madejowego łoża, dyb, pręgierza, a nawet hiszpańskich butów i krzesła czarownic.

Wystawa mieŚci się w dwóch komnatach przyziemia parterowej częŚci zamku. Wyjątkowo, w dniu otwarcia wystawy, udostępnione zostaną podziemia najstarszej częŚci obiektu, w których m.in. mieŚciło się zamkowe więzienie z celami dla skazańców i odbywały się procesy sądowe. Scenariusz wystawy przygotowali: Barbara Woźniak, Anna Spyrczyńska i Marcin  LeŚniakiewicz, który dokonał również opracowania i wyboru tekstów. Opracowanie graficzne i rysunki  - Maciej Hojda, natomiast repliki narzędzi tortur i kar - Ireneusz Senecki. Wystawie towarzyszy katalog.   Serdecznie zapraszamy!
Barbara Woźniak