Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

marzec

23

2012

Konkurs historyczno-geograficzny: Dziedzictwo kulturowe w regionie: ocalić od zapomnienia Sucha Beskidzka i okolice

23 marzec 2012

Obrazek
Konkurs historyczno- geograficzny "Dziedzictwo kulturowe w regionie: ocalić od zapomnienia Sucha Beskidzka i okolice".

Organizatorzy konkursu:
Miejski OŚrodek Kultury - Zamek wraz z Punktem Informacji Turystycznej ul. Zamkowa 1, 34-200 Sucha Beskidzka tel/fax. 33 874 13 03 zameksuski.pl, email: mok@zameksuski.pl oraz Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej ul. Zamkowa 1, 34-200 Sucha Beskidzka tel/fax 33 874 26 05 muzeum.sucha-beskidzka.pl, email: muzeum@sucha-beskidzka.pl

Zakres tematyczny konkursu obejmuje wiedzę krajoznawczą na temat Suchej Beskidzkiej i Powiatu Suskiego ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień historycznych, geograficznych, przyrodniczych i turystycznych.

Literatura konkursowa:
  1. J. Kociołek - Gminy Babiogórskie - (folder), wyd. 1999 r.
  2. M. LeŚniakiewicz - Sucha Beskidzka - (folder) , wyd. Urząd Miejski w Suchej Beskidzkiej 2008 r
  3. Kalendarz Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich 2006 - Najważniejsze zabytki w miejscowoŚciach leżących pod Babią Górą oraz sanktuaria i miejsca kultu na obszarze Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich, red. J. Kociołek (w zakresie dotyczącym miejscowoŚci wchodzących w skład Powiatu Suskiego).
  4. B. Woźniak, Sucha Beskidzka historia i współczesność, wyd. Urząd Miejski w Suchej Beskidzkiej 2010.
  5. Załącznik nr 1 do Regulaminu, zawierający informacje o miastach partnerskich Suchej Beskidzkiej
  6. Informacja o Punkcie Informacji Turystycznej ze strony Miejskiego OŚrodka Kultury -Zamek: www.zameksuski.pl (http://www.kampania.visitmalopolska.pl/)
W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Powiatu Suskiego. Każda ze szkół może wytypować maksymalnie 4 uczestników w każdej z kategorii konkursowej, na podstawie wczeŚniej przeprowadzonych eliminacji. Karty zgłoszeń należy dostarczyć osobiŚcie do Miejskiego OŚrodka Kultury -Zamek w terminie do dnia 25 kwietnia br.lub przesłać na adres e-mail MOK -Zamek: mok@zameksuski.pl

Miejsce i termin konkursu:
Konkurs odbędzie się w dniu 30.04.2012 r. w Sali Rycerskiej suskiego zamku, przy ul. Zamkowej 1 o godz. 9.00.
Organizatorzy nie pokrywają kosztów dojazdów uczestników konkursu.

Charakter konkursu:
Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach dla szkół:
  • podstawowych
  • gimnazjalnych
Polegać będzie na rozwiązaniu testu, składającego się z 20 pytań zróżnicowanych pod względem stopnia trudnoŚci. Na rozwiązanie testu przeznacza się 20 minut. Interpretację regulaminu oraz rozstrzyganie wszelkich spraw nie ujętych w regulaminie podejmie wspólnie obradująca Komisja konkursowa.Komisja konkursowa przyzna dyplomy i nagrody w formie wydawnictw książkowych dla laureatów I, II i III miejsca.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!
KARTA ZGŁOSZENIA DO POBRANIA

Jaszbereny - miasto położone 80 km od Budapesztu, na północno zachodnim obrzeżu Niziny Węgierskiej. Rdzenni mieszkańcy dzielnicy Jaszsag byli pochodzenia azjatyckiego. Przywędrowali tu w XIII w., a węgierscy królowie nadali im przywileje dające im prawo do autonomii. W 1702 r. Cesarz Lipót I sprzedał zamieszkiwane przez nich tereny zakonowi rycerzy niemieckich i tym samym Jaszowie stali się ich poddanymi. Jaszowie postanowili wszelkimi siłami odzyskać wolność zbierając pieniądze w kwocie równej cenie sprzedaży. Był to szczególny fakt w historii węgierskiej zwany redempcją czyli wykupieniem się. W 1745 r. cesarzowa Maria Teresa przywróciła im autonomię i ziemię.O wydarzeniach z przeszłoŚci informuje wystawa w JĂĄsz MuzeĂşm, które jest jednym z najstarszych oficjalnie działających muzeów na Węgrzech. Założone zostało przez miasto JĂĄszberĂŠny w 1873 roku dla gromadzenia zbiorów. Możemy tu obejrzeć symbol Jasów (JĂĄszok) - Róg Lehela - skarb narodowy, rzeźbiony w koŚci słoniowej , pochodzący z XI - XII wieku.Ważne postacie pochodzące z Jaszbereny: Palotasy Janos - kompozytor, Szekely Mihaly - Śpiewak operowy, Derline Szeppataki Róza - artystka walcząca w I poł. XIX w. o podniesienie poziomu kultury narodowej. W Jaszbereny znajduje się Ogród Zoologiczny.O d 14 maja 2004 roku miasto partnerskie Suchej Beskidzkiej.

Frombork - miasto w województwie warmińsko - mazurskim, pomiędzy rzekami Baudą i Narusą. Położone jest u stóp wzgórza katedralnego, które góruje nad całą okolicą i Zalewem WiŚlanym. Do dziŚ zachowało ono charakter miejsca obronnego i stanowi zabytek klasy "0".Na szczycie wzgórza stoi gotycka katedra, opasana murami obronnymi i basztami. Katedra gotycka (perła architektury sakralnej) kryje w sobie wiele pomników i pamiątek polskiej kultury - przepiękne ołtarze, obrazy, rzeźby i nagrobki. Patronką Katedry we Fromborku jest NajŚwiętsza Maria Panna i od Patronki katedry wywodzi się nazwa miasta. Osadnicy niemieccy nazywali je Frauenburg, kanonicy warmińscy - Castrum Dominae Nostrae, czyli Gród Naszej Pani. Obecnie - Frombork.Z Fromborkiem związana jest postać Mikołaja Kopernika. Urodził się on w Toruniu 19 lutego 1473 roku. W 1491 roku rozpoczął naukę na studiach na wydziale sztuk wyzwolonych Uniwersytetu Krakowskiego. W 1496 roku przyjął w kanonii warmińskiej niższe Święcenia kapłańskie. W latach 1510-1543 uczony mieszkał i pracował w Fromborku. Pełnił tu dziewięć różnych urzędów. Początkowo był wizytatorem, kanclerzem i przełożonym kasy aprowizacyjnej, później generalnym administratorem biskupstwa. Jako lekarz udzielał pomocy medycznej mieszkańcom miasteczka jak i okolicznych wsi. Do dziŚ zachowane są jego recepty jakie przypisywał na różne schorzenia. W mieŚcie znajduje się jego Muzeum. Zmarł w 21 maja 1543 r. Od 23 kwietnia 2005 roku miasto partnerskie Suchej Beskidzkiej.

Ceriale - włoskie miasto, leżące nad morzem liguryjskim. Powstało w Średniowieczu jako osada rolników i rybaków. Do cennych zabytków Ceriale należy okrągły bastion zbudowany w 1564 r., zlokalizowany bezpoŚrednio nad brzegiem morza. Miał on bronić mieszkańców przed atakami piratów. Mimo to w roku 1637 wioska została zaatakowana i doszczętnie spalona. W 1764 r. Ceriale wzięło udział w buncie przeciwko zbyt wysokim podatkom narzuconym przez Republikę Genui. Atrakcje Ceriale: Promenada, Park wodny, Muzeum Paleontologiczne.Mieszkańcy miasta utrzymują się głównie z turystyki, uprawy warzyw i kwiatów (storczyków). Od 2007 roku miasto partnerskie Suchej