maj

KONKURS HISTORYCZNY

01 maj 2011

Jednym z wydarzeń Suskiej Majówki, promującym dziedzictwo kulturowe miasta Sucha Beskidzka i regionu babiogórskiego jest Konkurs historyczno-geograficzny, organizowany pod patronatem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka Stanisława Lichosyta. Jego adresatami są uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych.
W dniu 6 maja br., w Sali Rycerskiej suskiego zamku z trudną materią wiedzy o regionie zmierzyło się 52 uczniów, rekrutujących się z następujących szkół: Zespół Szkół Szkoła Podstawowa nr 1 i Gimnazjum im Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej, Szkoła Podstawowa nr 2 i jej Filia w Suchej Beskidzkiej, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Juszczynie, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. ks. dr S. Czartoryskiego w Makowie Podhalańskim, Gimnazjum nr 2 w Lachowicach, Gimnazjum nr 1 w Stryszawie, Gimnazjum nr 3 w Krzeszowie, Gimnazjum przy Zespole Szkół w Zembrzycach, Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Budzowie, Gimnazjum w Białce oraz Gimnazjum przy Zespole Szkół w Tarnawie Dolnej.
W skład komisji konkursowej weszli: Rafał Lenart- Specjalista ds. Wystaw w Muzeum Miejskim - Przewodniczący, Anna Spyrczyńska -Główny Inwentaryzator w Muzeum Miejskim - Zastępca Przewodniczącego i członkowie: w osobach Magdaleny Sałapatek z Miejskiego OŚródka Kultury - Zamek oraz Agnieszki LeŚniak z Biblioteki Suskiej im dra Michała Żmigrodzkiego.
Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu składającego się z 20 pytań dotyczących historii i geografii miasta Sucha Beskidzka oraz okolicznych miejscowoŚci. Pomimo wysokiego stopnia trudnoŚci, uczniowie poradzili sobie doskonale.
W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Aleksandra Chrząszcz, uczennica Szkoły Podstawowej w Stryszawie, drugie miejsce zajęła Aleksandra Wajdzik - uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej, a trzecie Piotr Paleczny - uczeń Szkoły Podstawowej w Stryszawie.
Zwyciężczynią w kategorii szkół gimnazjalnych okazała się Marta Pawlikowicz - uczennica Gimnazjum w Krzeszowie, drugie miejsce zajęła uczennica tej samej szkoły - Agnieszka Płaczek, natomiast trzecie ex aequo wywalczyli: Michał Szczybura - uczeń Gimnazjum im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej i Izabela Młyńska, uczennica Gimnazjum w Krzeszowie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy, ufundowane przez Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka, Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej i Miejski OŚrodek Kultury - Zamek, które wręczył Pan Edward Sochacki - Zastępca Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka.