luty

ZAPRASZAMY NA SPACER PO SUCHEJ Z PRZEWODNIKIEM

10 luty 2015

Spacer po Suchej Beskidzkiej - Usługa przewodnicka.

Zapraszamy na spacer po Suchej Beskidzkiej z Przewodnikiem Muzealnym.

Zwiedzanie zaczyna się w przyzamkowym parku, w którym wŚród alejek możemy znaleźć wspaniałe pomniki przyrody. Z parku zamkowego Przewodnik zabierze Państwa na Suski Rynek, gdzie, znajduje się słynna na całą Polskę Karczma „Rzym” wybudowana w XVIII w. To tu wg A. Mickiewicza Pan Twardowski miał spotkać Mefistofelesa. W bezpoŚrednim sąsiedztwie Karczmy znajduje się fontanna umieszczona na Rynku w 2005 r., w rocznicę 600-lecia lokacji Suchej, ozdobiona rzeźbą herbowego konia. Ciekawym elementem Rynku jest, umieszczona w 2011 r., płyta stylizowana na taŚmę filmową upamiętniająca 105 rocznicę urodzin znakomitego hollywoodzkiego reżysera Billy’ego Wildera, urodzonego w Suchej Beskidzkiej. Z Rynku Przewodnik zabierze Państwa do Zespołu KoŚcielno – Klasztornego, który ma swój początek już w 1 poł. XVII w. Zwiedzanie zaczyna się od późnogotyckiego KoŚcioła pw. NNMP z 1614 r. oraz renesansowego gmachu dawnego klasztoru kanoników regularnych. Obok KoŚcioła z pocz. XVII w. znajduje się potężna bryła nowego suskiego koŚcioła. Ceglana budowla z kamiennymi detalami i imponującą 54-metrową wieżą to dzieło wybitnego krakowskiego architekta Teodora Talowskiego. Wokół koŚciołów zobaczą Państwo trzy zachowane kaplice, w tym jedna z nadbudowaną w 1818 r. drewnianą kondygnacją i pełniąca odtąd funkcję dzwonnicy.
Zwiedzanie kończy się na Rynku, gdzie będzie można odpocząć lub udać się na dalszą trasę wraz z Przewodnikiem Miejskim Szlakiem Historycznym Suchej Beskidzkiej. Na trasie tej znajdują się najważniejsze obiekty w mieŚcie. Oprócz w/w można zobaczyć: Budynek stacji kolejowej, Cmentarz Choleryczny, Cmentarz parafialny, Kaplicę konfederacka na górze Jasień, Budynek C.K. Sądu Powiatowego i Urzędu Podatkowego (obecny Sąd Rejonowy), Siedzibę zarządcy hut suskich (dawne przedszkole) i drewniane wille dworskie.

W celu uzgodnienia trasy obejmującej obiekty znajdujące się na trasie Miejskiego  Szlaku Historycznego prosimy o kontakt z muzeum.
W związku z dużym zainteresowaniem prosimy o wczeŚniejszą rezerwację pod nr telefonu 33 874 26 05 wew. 22 lub mailowo na adres rezerwacje@sucha-beskidzka.pl, str. intern. www.muzeum.sucha-beskidzka.pl
Zwiedzanie Suchej Beskidzkiej z przewodnikiem:
- w czasie 1 godz. 100 zł
- powyżej 1 godz. cena do ustalenia