maj

INWENTARYZACJA ZABYTKÓW ARCHITEKTURY I SZTUKI W SUCHEJ BESKIDZKIEJ

04 maj 2011

Obrazek
Kulturowe dziedzictwo naszego miasta jest niezwykle bogate. Krajobraz Suchej Beskidzkiej wyróżniają cenne siedemnastowieczne zespoły zabytkowe: zamkowo - parkowy i koŚcielno-klasztorny oraz liczne przykłady architektury i sztuki sakralnej. Aby uaktualnić ich liczbę oraz stan zachowania w dniach od 18 do 22 maja br., w ramach praktyk studentów Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, przeprowadzona zostanie inwentaryzacja kapliczek, kaplic i przydrożnych krzyży. Celem inwentaryzacji jest ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego, które jest niezastąpionym Świadectwem przeszłoŚci.Na terenie miasta spotkać możemy ciekawe obiekty małej architektury sakralnej, wykonane zarówno przez uznane warsztaty kamieniarskie oraz te, powstałe z potrzeby serca, będące jedynymi w swoim rodzaju wotami dziękczynnymi za doznane łaski przez daną osobę czy rodzinę lub też takie, które upamiętniają jakieŚ szczególne wydarzenia.
Wiele z kapliczek wybudowanych zostało w bezpoŚrednim sąsiedztwie domostw.
Zwracamy się z proŚbą do Mieszkańców naszego miasta, aby w tym przypadku umożliwili studentom wejŚcie na teren posesji. Osoby przeprowadzające inwentaryzację będą posiadały stosowny identyfikator z imieniem i nazwiskiem, miejscem i datą inwentaryzacji, wydany przez Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, które jest współorganizatorem praktyk. Usystematyzowana rejestracja zabytków sztuki polega na ich szczegółowym opisie, fotografowaniu i wykonaniu pomiarów oraz założeniu karty inwentaryzacyjnej.
Wyniki inwentaryzacji zostaną opublikowane w postaci katalogu, który udostępniony zostanie również w wersji on-line na stronie www  muzeum.
W sobotę 22 maja br., w Sali Rycerskiej suskiego odbędzie się wykład otwarty Prof. Piotra Krasnego, dyrektora Instytutu Historii Sztuki UJ w Krakowie pt. "Sztuka Renesansu i Baroku na Węgrzech", na który serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny!