kwiecień

ALASKA- PIĘKNO DZIKIEJ NATURY

29 kwiecień 2011

Obrazek
Od 11 kwietnia do 20 maja br., w muzeum można oglądać wystawę fotografii autorstwa Sebastiana Bielaka, której tematem przewodnim jest fauna i flora Alaski. Wystawa składa się z 40 zdjęć, na których autor idealnie uchwycił piękno oraz magię "kraju" łosi i niedźwiedzi grizzly. Zostały one wykonane w 2009 roku w trakcie jego stażu naukowego na terenie przyrodniczych obszarów chronionych,tj. w parkach Kenai, Koyukuk oraz Nowitna.

Alaska to jedno z ostatnich miejsc na Świecie, gdzie dzika przyroda trwa wciąż w swej pełnej, niczym nie zniszczonej okazałoŚci. "Odkryta" została w 1741 roku przez duńskiego żeglarza Vitusa Beringa będącego służbie cara Rosji. Był to wówczas ląd, gdzie żyli tylko Eskimosi i Indianie, zaadoptowani do tego wyjątkowego i trudnego do przetrwania Środowiska. W roku1867 rząd Stanów Zjednoczonych odkupił Alaskę od Rosji.
Stan Alaska graniczy od wschodu z Kanadą, a od zachodu przez CieŚninę Beringa z Rosją. Alaska to 1/5 powierzchni wszystkich innych stanów w USA.  Dominują tu góry i wyżyny, najwyższym szczytem jest Mount McKinley (6194 m n.p.m.),będący jednoczeŚnie najwyższym punktem Ameryki Północnej. Alaska to również liczne stożki wulkaniczne.
W głębi lądu krajobraz tworzy tajga i tundra, natomiast w zasięgu oddziaływania Prądu Alaskańskiego - iglaste lasy deszczowe strefy umiarkowanej. W Środkowej częŚci stanu znajduje się płaskowyż rozcięty dolinami rzek. Wzdłuż wybrzeża rozciągają się niziny, liczne półwyspy i przybrzeżne wyspy. Na Alasce jest tylko kilka głównych dróg, a znaczna większość miejsc dostępnych jest jedynie z powietrza. Stanowi to główny powód przyjazdów wolnych duchów i włóczęgów, amatorów dziewiczej przyrody i dzikiej fauny, poszukiwaczy przygód i alpinistów.

Sebastian Bielak: doktor nauk technicznych, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej wykształcenia inżynier, z zamiłowania przyrodnik, fotografik-amator, publicysta i popularyzator nauki. Autor ponad 100 publikacji z dziedziny inżynierii i ochrony Środowiska, ochrony przyrody oraz ekologii.
Wystawa udostępniona została przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie.