kwiecień

MISJE FRANCISZKAŃSKIE W AMERYCE POŁUDNIOWEJ I AFRYCE

08 kwiecień 2011

Obrazek
W Środę 27kwietnia br.,  o godz. 17.00 w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej odbędzie się otwarcie wystawy, której tematem są misje Ojców Franciszkanów z Prowincji Św. Jadwigi w Ameryce Południowej i Afryce.Prezentowane na ekspozycji zbiory pochodzą z Muzeum Misyjnego, działającego przy Biurze Referatu Misyjnego w Górze Św. Anny. Obrazują one życie codzienne oraz kulturę boliwijskich Indian oraz ludów zamieszkujących Afrykę.  Zostały zaprezentowane w module trzech sal wystawowych tuż obok kaplicy zamkowej. WŚród eksponatów znalazły się ręcznie tkane stroje Indian, narzędzia, łuki, kołczany i strzały do łuków, liczne przykłady rękodzieła w postaci makat, bieżników, ponczo, masek, pióropuszy, przedmioty kultu - m.in. krzyż do przekazywania wiadomoŚci, figurki bóstw indiańskich, "Brama Słońca"z kamienia, kalendarz Majów, szopki wykonane w korze drzew, "dyplom"na krowiej skórze, Biblia w języku Indian Quechua(narzecze boliwijskie), instrumenty muzyczne, tj. panfletnie,instrumenty z tykwy, grzechotki peruwiańskie. Eksponaty afrykańskie wyróżniają figurki drewniane Masajów, figurki mosiężne z wojownikami,muszle, amulety, owoce baobabu i chlebowca, kamień z żyłką i grudką złota,fajka z plemienia Tamberma, maski (m.in. z Czadu), narzędzia szamana, księgi liturgiczne w języku Moba i wiele innych obiektów typowych dla kultur plemiennych. Honorowym goŚciem wystawy będzie O. Krystian Pieczka i Br.Feliks Skrzypacz, misjonarze pracujący w Boliwii. Wystawę będzie można zwiedzać od 26 kwietnia do 30 wrzeŚnia 2011 roku w godzinach pracy muzeum.