sierpień

Nietoperze na SUSKIM zAMKU

13 sierpień 2013

Obrazek
Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii nietoperzy z Babiogórskiego Parku Narodowego!
Autorami fotografii są - cenieni w Środowisku chiropterologów - Krzysztof Skrok i Wojciech J. Gubała.
Na barwnych posterach zostaną zaprezentowane gatunki nietoperzy występujące w Polsce, Wystawa przybliży widzom nie tylko sylwetki tych jedynych w swoim rodzaju ssaków, ale również pozwoli docenić rolę, jaką pełnią w Środowisku ci niezwykli sprzymierzeńcy człowieka…."
"…Nietoperze to jedna z najliczniejszych grup ssaków. Przez dzień odpoczywają ukryte w nieodwiedzanych przez ludzi zakątkach, po zmroku opuszczają swe kryjówki i udają się na łowy. Mogą żyć samotnie lub tworzyć kolonie składające się z setek, a nawet tysięcy osobników. Stanowią jedyną grupę ssaków posiadającą zdolność aktywnego lotu. Odpoczywają zwisając głową w dół.

Nietoperze od wieków fascynowały i przerażały ludzi.
Są obiektem kultu i tematem wielu opowieŚci budzących dreszczyk emocji. Wokół tych zwierząt i ich nocnego trybu życia narosło wiele krzywdzących je przekonań. Zadaniem wystawy jest zmiana społecznego nastawienia do tych zwierząt poprzez ukazanie ich piękna i faktów z ich życia.

Realizacja projektu: Polski Klub Ekologiczny, Zarząd Główny w Krakowie
Projekt współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Patronat Honorowy: Podsekretarz Stanu w Mś, Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski