Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

sierpień

27

2010

TWOJA i MOJA KATEDRA

27 sierpień 2010

W Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej od 3 wrzeŚnia do 30 października 2010 roku,  będzie można oglądać wystawę pt. "Moja i Twoja katedra", autorstwa Józefa Marii Ruszara, poŚwięconą twórczoŚci artystycznej wybitnego polskiego poety Zbigniewa Herberta. Wystawa posiada formę wolnostojących plansz i jest rozmieszona na krużgankach zamku suskiego.

"Twoja i moja katedra" jest rodzajem konfrontacji opisów poety z barwnymi fotografiami miejsc, które Herbert odwiedził we Francji i we Włoszech. Te porównania przekonują, że Herbert był bardzo wnikliwym obserwatorem. Nie tylko zapamiętywał detale Świątyń, ale także potrafił celnie uchwycić różnicę między gotykiem francuskim, a włoskim. W pierwszym widział próbę naŚladowania natury i porównywał do górskiego łańcucha ukształtowanego przez człowieka. "Wołanie gotyku jest równie nieodparte jak wołanie gór i nie można długo pozostać biernym obserwatorem". Sztuka, którą odkrywał podczas wędrówek Herbert, była dla niego źródłem poetyckich inspiracji. W "Modlitwie Pana Cogito - podróżnika" pisał: "dziękuję Ci Panie że stworzyłeŚ Świat piękny i różny/ a jeŚli jest to Twoje uwodzenie jestem uwiedziony na zawsze i bez wybaczenia“.

We włoskim gotyku uderzała go malarskość architektury, jak w fasadzie katedry w Orvieto, wspaniałej Świątyni, którą zaczęto budować w XIII wieku, a w ciągu stuleci pracowało nad nią kilkudziesięciu architektów i artystów. O mozaikowej fasadzie Herbert napisał w "Barbarzyńcy w ogrodzie", że jej migotliwość wywołuje "trudną do oddania mieszaninę zachwytu, zażenowania i zupełnego zagubienia w lesie kolorowych kamyków, falujących płaszczyzn brązu, złota i błękitu".
Wykład poŚwięcony twórczoŚci poety, który wygłosi Józef Ruszar, odbędzie się październiku br. Dokładny termin zostanie podany pod koniec wrzeŚnia br. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tel. muzeum 33 874 26 05.

BW