kwiecień

Wystawa - FUNDACJE KOMOROWSKICH I ICH WPŁYW NA ROZWÓJ SUCHEJ

05 kwiecień 2013

Obrazek
W czerwcu br. Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej zaprezentuje wystawę historyczną pt. Fundacje Komorowskich 1613-1614 i ich wpływ na rozwój Suchej. Na jej realizację muzeum złożyło aplikację konkursową do Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w priorytecie wspierania działań muzealnych i otrzymało dofinansowanie w wysokoŚci 50 000 zł. Tematem wystawy będzie historia dwóch najstarszych, a zarazem najcenniejszych zespołów zabytkowych: zamkowo-parkowego i koŚcielno-klasztornego, których historia wiąże się z osobą Piotra Komorowskiego (1580-1640). Na ekspozycji zaprezentowane zostaną cenne dzieła sztuki (malarstwo, rzeźba, grafika), pamiątki, dokumenty oraz archiwalia związane z historią zamku i parafii suskiej od XVII do XIX wieku, a więc do momentu, w którym w wyniku przemian ustrojowo-gospodarczych przestało istnieć „państwo suskie”, którego głównym twórcą był Piotr Komorowski. Zbiory pochodzić będą m.in. z Muzeum Narodowego i Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, Parafii Suskiej pod wezwaniem Nawiedzenia NajŚwiętszej Marii Panny, Parafii Archikatedralnej Św. Stanisława BM i Św. Wacława na Wawelu, Parafii pod wezwaniem Bożego Ciała w Krakowie, Archiwów Akt Dawnych w Krakowie, Żywcu i Warszawie oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej. Wystawa w sposób chronologiczny i interaktywny ukaże historię fundacji oraz wpływ, jaki wywarły na rozwój miejscowoŚci, zarówno w kontekŚcie rodów szlacheckich władających Suchą oraz działalnoŚci Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich od 1624 po jego kasatę w 1782 r. Ekspozycję wzbogacą interaktywne prezentacje multimedialne, zawierające m.in. cyfrową wersję dokumentów archiwalnych oraz tablice architektoniczne, ukazujące główne fazy rozbudowy zamku. W ramach zadania powstanie film historyczny. Wydany zostanie także folder. Organizacja wystawy wiąże się z przypadającą w przyszłym roku rocznicą 400-lecia fundacji starego koŚcioła pod wezwaniem Nawiedzenia NajŚwiętszej Marii Panny (1613-1614). Wystawa będzie pierwszą zasadniczą częŚcią stałej wystawy historycznej. Okres od nadania praw miejskich do czasów obecnych (1896-2014), zostanie zaprezentowany w 2014 roku.

Barbara Woźniak

Stary koŚciół pod wezw. Nawiedzenia NMP 1613-1614

Renesasnowy zamek wiosną XVI-XVII w. Widok od strony dziedzińca.

Piotr Komorowski herbu Korczak - fundator Parafii suskiej.ok. 1630 r., autor  nieznany.  Zbiory Kanoników Regularnych Laterańskich - KoŚciół pod wezw. Bożego Ciała w Krakowie

KoŚciół pod wezw. Nawiedzenia NMP, 1613-1614

Klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich, obecna plebania, 1624-1630

Kaplica pw. Św. Anny, XVII w.

Kaplica Myśliwska pw. Św. Huberta, XVII w.

Kaplica - dzwonnica, XVII w.