Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

Karczma RZYM

Karczma RZYM

Karczma stoi na Rynku już od 2 poł. XVIII wieku. Została wzniesiona za przyzwoleniem Wielopolskich, którzy wystarali się u króla polskiego o przywileje do odbywania się w Suchej 12 jarmarków w ciągu roku.

Karczma jest budowlą drewnianą, zrębową, pokrytą czterospadowym dachem, z charakterystyczną kalenicą oraz arkadowymi podcieniami od strony elewacji frontowej. Jej historia owiana jest legendą. W tej najsłynniejszej z polskich karczem toczyła się akcja mickiewiczowskiej ballady pt. "Pani Twardowska", o czym świadczy godło karczmy, tj. "koń malowany na płótnie", który wita gości wchodzących do budynku. W suskiej karczmie oprócz kupców, Mistrza Twardowskiego i podstępnego Mefistofelesa, gościli również beskidzcy zbójnicy na czele z babiogórskim harnasiem Józefem Baczyńskim. Karczma od początku istnienia pełniła rolę miejsca o szczególnej symbolice. Właśnie tu handlujący pieczętowali udane transakcje kupna i sprzedaży.

rzym

Wnętrze karczmy cechuje się wystrojem regionalnym, nawiązującym do ludowej tradycji górali żywieckich i babiogórskich. Można tu skosztować specjałów regionalnej kuchni m.in.: w postaci stryszawskiego żurku oraz diablika i mikstury szatańskiej. Karczma "Rzym" stanowi jeden z ginących przykładów architektury drewnianej, nawiązującej bezpośrednio do tradycji budownictwa ludowego regionu Podbeskidzia. Nie bez powodu stała się jednym z ważniejszych punktów wytyczonego w 2002 roku Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce W 2005 roku obok Karczmy stanęła fontanna, ufundowana przez samorząd miasta z okazji 600 - lecia lokacji Suchej (1405 -2005).

Karczma RZYM

 

Elektroniczny Rejestr Kapliczek

FACEBOOK

KLAUZULA INFORMACYJNA

Klauzula informacyjna RODO