Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Tzw. "gruba kapliczka" (Sidzina)
Współrzędne geograficzne: 49.615566, 19.736273
Położona na roli Kotówka, przy głównej drodze przez wieś, po jej zach. stronie.
Kapliczka domkowa, murowana z cegły, powleczona zaprawą. Zbudowana na planie kwadratu. Odrzwia zakończone malutkim łukiem, do wejścia prowadzą przeszklone drzwi. Nad portalem niewielki fryz, który pełni funkcję zadaszenia. Na niewielkich żagielkach wyrasta bęben pokryty kopułą z latarnią,(stąd potoczne określenia "gruba" lub "okrągła" kapliczka) zwieńczona hełmem, na którym widnieje krzyż - wszystko kryte miedzianą blachą. Wewnątrz drewniany ołtarzyk z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem. Warto także zwrócić uwagę na ozdobną kratę w wejściu. Kapliczkę tą ufundował dziadek pana Jana Wojtusiaka. Obecnie żyjący prawnuk mówi, ze ta kapliczka budowana była w 1785 roku, czego dowodzi akt erekcyjny, znajdujący się w szklanym naczyniu umieszczonym w kopule kapliczki. Pole, na którym stoi ta kapliczka, właściciel otrzymał od właściciela ziem arcyksięcia Habsburga i w podzięce za taki dar ufundował kapliczkę.
1785 r.
Miejscowosc: Sidzina
Gmina: Bystra-Sidzina
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Tzw. Tzw. Tzw. Tzw. Tzw.
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej