Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka z figurą Matki Bożej Różańcowej z Dzieciątkiem (Bystra)
Współrzędne geograficzne: 49.636650, 19.768057
Położona na roli Gizowej, poniżej głównej drogi przez wieŚ, w pobliżu miejsca, w którym biegnie ona przez most na Bystrzance, przy bocznej drodze, biegnącej w głąb osiedla.
Wykuta z piaskowca, osadzona na planie kwadratu. Ufundowana przez Franciszkę i Stanisława Gizów. Polichromowana, trzykondygnacyjna. Na pierwszej kondygnacji wmurowana jest tablica z napisem: O Maryjo. bez Grzechu poczęta. Módl się za nami. którzy się do ciebie. uciekamy. W częŚci Środkowej płaskorzeźbione przedstawienia Trójcy świętej (urzeka swoją prostotą - od frontu) oraz patronów fundatorów: Św. Stanisława (po lewej) i Św. Franciszki (po prawej). Kolumna zwieńczona jest wyniosłą postacią Matki Bożej z Dzieciątkiem na lewej ręce. Figura stoi na kuli ziemskiej w białej szacie okrytej błękitnym płaszczem. Głowa okryta biała chustą opadającą na plecy. Cztery pręty podtrzymują czterospadowy daszek ozdobiony spływającymi w dół ząbkowaniami. Daszek zwieńczony jest krzyżykiem.
1912 r.
Miejscowosc: Bystra
Gmina: Bystra-Sidzina
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka z figurą Matki Bożej Różańcowej z DzieciątkiemKapliczka z figurą Matki Bożej Różańcowej z DzieciątkiemKapliczka z figurą Matki Bożej Różańcowej z DzieciątkiemKapliczka z figurą Matki Bożej Różańcowej z DzieciątkiemKapliczka z figurą Matki Bożej Różańcowej z Dzieciątkiem
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej