Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka kolumnowa (Koszarawa)
Współrzędne geograficzne: 49.642616, 19.399166
Położona na płn.-wsch. od kościoła, po wschodniej stronie drogi przez wieś, przy przystanku autobusów i busów "Koszarawa Szkoła"
Na podstawie z trzech płaskich krążków umieszczony został wysoki słup, składający się z trzech zwężających się członów: dolnego czworościennego, środkowego okrągłego i górnego w kształcie krzyża z wnęką od frontu na krucyfiks. Człon dolny oddziela od środkowego kostką, na której wyryta została data fundacji 1686, litery SiB oraz monogramy IHS i Maryi.
1686 r.
Według lokalnej tradycji w miejscu, w którym stoi figura, miał stanąć pierwszy we wsi Koszarawa kościół, do czego jednak nie doszło z nieznanych przyczyn. Genezę tego obiektu możemy łączyć ze wzmianką A. Komonieckiego: Roku Pańskiego 1616 die Aprilis [10.IV] Szymon Wojewoda nazwany ze Świnnej, idąc przez górę Koźle rzeczoną za Krzeszowem od zbójców na tejże górze wierchu samym zabity, na którym miejscu Bożą Mękę postawiono drzewianą, a potym kamienną, od niejakiego Branki z Koszaraw, będąc nazwany Szymon [Branka], a ten umarł 1715 [roku] . Wspomniany Szymon, wojewoda ze Świnnej, to Szymon Primus, pierwszy znany z imienia wojewoda wałaski w dobrach żywieckich, zaś Szymon Branka to znany młynarz koszarawski . Informacje zapisane na figurze, oraz zamieszczone przez Komonieckiego uzupełniają się wzajemnie i pozwalają bez żadnych wątpliwości ustalić fundatora i wykonawcę obiektu . Litery Si:B są skrótem zlatynizowanego nazwiska Simon Branka, a rok 1686 to data wystawienia przez niego kamiennej figury w miejsce starej drewnianej, która upamiętniała miejsce zabójstwa wojewody wałaskiego Szymona Primusa ze Świnnej przez zbójników w 1616r. Dodać jeszcze można, że w XVII-XVIII wieku młynarze nieraz parali się kamieniarstwem, czego dowody również możemy znaleźć u Komonieckiego, więc jest też wielce prawdopodobne, że Branka tę figurę wykonał sam.
Miejscowosc: Koszarawa
Gmina: Koszarawa
Powiat: żywiecki
Województwo: ŚLĄSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej oraz prywatne zbiory Pana Józefa Kawy
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka kolumnowaKapliczka kolumnowaKapliczka kolumnowaKapliczka kolumnowaKapliczka kolumnowa
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej