Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej w murze zamku (Sucha Beskidzka)
Kapliczka znajduje się w murze otaczającym zespół zamkowo-parkowy przy ulicy Zamkowej 1
Kapliczka wnękowa w murze zamku, w której obecnie znajduje się obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Matka Boża Częstochowska obraz Jasnogórski jest typem Hodegeteria, czyli "Ta, która prowadzi". Wyobraża Maryję siedzącą na tronie z Dzieciątkiem Jezus na lewym ramieniu. W symbolice obrazu bardzo ważny jest gest ręki Maryi wskazującej na Jezusa. Jezus zaś nie zachowuje się jak małe dziecko. Choć jest wielkości dziecka, lecz siedzi w pozie pełnej dostojeństwa jako młodziutki, ale już władca świata. Cuda dokonane przez Matkę Boską Częstochowską wydają się zdarzać głównie na dużą skalę. Podczas Jej pobytu w Konstantynopolu, Odnotowano, że Ona przestraszyła i odgoniła oblegających miasto Saracenów. Podobnie było w 1655 r., mała grupa polskich obrońców była w stanie odpędzić od Sanktuarium dużo liczniejszą armię szwedzką. W następnym roku, Matka Boska została obwołana Królową Polski przez Króla Kazimierza. Wymiary: obrazka 25 x 18 cm; wnęki: szerokość 35 cm, wysokość 60 cm.
ok. XVII wiek
Kapliczka prawdopodobnie powstała wraz z murem zamkowym. Pierwotnie znajdowała się tam figurka przedstawiająca Chrystusa Frasobliwego, ale została skradziona przed II wojną światową.
Miejscowosc: Sucha Beskidzka
Gmina: Sucha Beskidzka