Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Krzyż Jubileuszowy na cmentarzu parafialnym (krzyż na kolumnie) (Sucha Beskidzka)
Współrzędne geograficzne: 49.738205, 19.598675
Cmentarz parafialny w Suchej Beskidzkiej, w połowie głównej alei cmentarza, biegnącej jego osią, między wejściem a kaplicą grobową.
Krzyż ustawiony jest na kolumnie toskańskiej wspartej na postumencie. Ramiona krzyża są sfazowane, dekorowane wypustkami w formie nosków, zakończenia ramion są ścięte na kształt ostrosłupów i ozdobione dodatkowo kulami. Krzyż rozszerza się u podstawy. Żelazna figura Chrystusa jest przypięta do krzyża czterema gwoździami, ma ręce ugięte w łokciach i lekko zaznaczone żebra. Chrystus opiera głowę na prawym ramieniu, jego mięśnie są napięte. Perizonium jest drapowane i podpięte z prawej strony. Nad Chrystusem umocowano żelazny titulus. Krzyż oparty jest na kapitelu kolumny toskańskiej z profilowanym abakusem o ściętych narożach i wklęsłych bokach. Kolumna z anulusem, o gładkim trzonie i profilowaną bazą na plincie. Kolumna stoi na postumencie, pod nim dwustopniowy cokół, sfazowany w górnej części, i fundament. Na postumencie wydrążono prostokątną płycinę zamknięta u góry łukiem kotarowym. Po środku płyciny wyryto następujący napis: "[PARAFIANIE / I / PLEBAN / na pamiątkę / JUBILEUSZU / 1865".
Kamień, żeliwo
1865 r.
Krzyż stanął na osi głównej cmentarza w 1865 roku. Ufundowali go parafianie i ksiądz proboszcz Franciszek Pniewko-Ciesielski na pamiątkę Jubileuszu Papieża Piusa IX, który w wyniku walk politycznych opuścił Rzym, udając się w okolice Neapolu, do Gaety, gdzie przebywał do 12 kwietnia 1850 roku. Krzyż jest miejscem chętnie odwiedzanym przez parafian, którzy zapalają tam, zwłaszcza w Święto Zmarłych znicze. 1984 roku, po tragicznej śmierci księdza Popiełuszki, pod inskrypcją na bazie kolumny umieszczono jego wizerunek.
Miejscowosc: Sucha Beskidzka
Gmina: Sucha Beskidzka
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, Fototeka Instytutu Historii Sztuki UJ
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Krzyż Jubileuszowy na cmentarzu parafialnym (krzyż na kolumnie)Krzyż Jubileuszowy na cmentarzu parafialnym (krzyż na kolumnie)Krzyż Jubileuszowy na cmentarzu parafialnym (krzyż na kolumnie)Krzyż Jubileuszowy na cmentarzu parafialnym (krzyż na kolumnie)Krzyż Jubileuszowy na cmentarzu parafialnym (krzyż na kolumnie)Krzyż Jubileuszowy na cmentarzu parafialnym (krzyż na kolumnie)Krzyż Jubileuszowy na cmentarzu parafialnym (krzyż na kolumnie)
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej