Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka szafkowa na słupie (Sucha Beskidzka)
Współrzędne geograficzne: 49.730846, 19.616402
Położona na posesji pana Jana Burdysa, Grzechynia-Zarąbki 442
Kamienna kapliczka szafkowa na słupie otoczona metalowym ogrodzeniem na podmurówce. Trzykondygnacyjna - złożona z dwustopniowego cokołu, trójkondygnacyjnego słupa z dwiema płycinami i inskrypcją od frontu oraz szafki szerszej od słupa. Szafka ma kwadratowy kształt z półokrągło wciętymi narożnikami. Znajduje się w niej uskokowa wnęka zamknięta łukiem nadwieszonym. Nakryta jest drewnianym, dwuspadowym daszkiem, zwieńczona krzyżem. We wnęce umieszczono kamienną rzeźbę przedstawiająca Chrystusa upadającego pod krzyżem (krzyż drewniany). Zwrócony w prawo Chrystus ubrany w tunikę przewiązaną sznurem umieszczony został na płycie. Za rzeźbą umieszczona obraz Matka Boska Bolesna (olej na pilśni), w drewnianej oprawie za szkłem. Matka Boska z głową przechyloną w swoją prawą stronę, ujęta w ornamentalne obramienie. Na odwrociu obrazu znajduje się napis piórem: "Na miejsce zniszczonej starej / litografii namalował ten obrazek / ucz. Akad. Sztuk. Piękn. w Krakowie / Waniek Eugeniusz / Sucha R. p. 1929 / E. Waniek. Obok kolejny napis: otrzymałem / […]obczański por.". Krawędzie wnęki w szafce i słupa, jak również niszy w górnej kondygnacji słupa ujęte są ornamentem sznurowym. Płyciny na słupie zamknięte są łukami nadwieszonymi. W górnej płaskorzeźbione przedstawienie Chrystusa Ukrzyżowanego z titulusem; w niższej płycinie przedstawiono Chrystusa w typie trynitarskim ze złożonymi rękoma stojącego na postumencie. W najniższej kondygnacji znajduje się inskrypcja w kwadratowym obramieniu o półokrągło wciętych narożnikach; w górnej partii nieczytelna, poniżej: "PROSZĄ O POZDRO / WIENIE ANIELSKIE / ZA DUSZE ZMAR / ŁE DNIA 8 SIERPNIA / RP 1862". Wymiary: wysokość ok 4 m.
1862 r.
Kapliczka powstała w 1862 roku. W 1941 lub 1942 inskrypcja została zatynkowana z nakazu Niemców. Dawniej kapliczka była otoczona drzewami, które zostały ścięte podczas budowy domu obecnych właścicieli posesji.
Miejscowosc: Sucha Beskidzka
Gmina: Sucha Beskidzka
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, Fototeka Instytutu Historii Sztuki UJ
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka szafkowa na słupieKapliczka szafkowa na słupieKapliczka szafkowa na słupieKapliczka szafkowa na słupieKapliczka szafkowa na słupieKapliczka szafkowa na słupieKapliczka szafkowa na słupieKapliczka szafkowa na słupieKapliczka szafkowa na słupie
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej