Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka szafkowa z krucyfiksem (os. Rzeźniczaki) (Sucha Beskidzka)
Współrzędne geograficzne: 49.754757, 19.573488
Kapliczka usytuowana w obrębie osiedla Rzeźniczaki, naprzeciw posesji Błądzonka nr 308, nad strumieniem.
Kapliczka składa się z drewnianej szafki mieszczącej krucyfiks, przymocowanej do pnia Ściętego drzewa. Szafka ma kształt prostokątny, jest z trzech stron otwarta, z filarkami po bokach i balustradką w dolnej częŚci. Polichromowana figura ukrzyżowanego Chrystusa, kształtem zbliżona jest do litery Y. Chrystus ma krępą sylwetkę, wyraźnie zaznaczone żebra i żyły widoczne na naprężonych ramionach. Jego głowa jest bezwładnie opuszczona na prawe ramię, oczy i usta zamknięte. Perizonium z cingulum na prawym biodrze, układa się na lewym boku w grube fałdy o ukoŚnym przebiegu. Na krzyżu widnieje titulus z napisem "IN/RI". Poniżej szafki znajduje się tabliczka blaszana z napisem "Chrystus światłem /mojego życia" oraz popiersie Matki Boskiej (gipsowa płytka). Pień drzewa nakryty jest wielospadowym daszkiem, zwieńczonym drewnianą kulą z krzyżem.Drzewo na którym była osadzona kapliczka podczas wichury w 2013 roku zostało całkowicie uszkodzone. Gruntowna renowacja drewnianej Figury Chrystusa została przeprowadzona przez Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej: Panią Annę Spyrczyńską i Pana Krzysztofa Smolika w 2013 r. Pozostałe elementy zostały odnowione przez mieszkańców osiedla z inicjatywy Pana Janusza Siwca i Józefa Starowicza. Odnowienie i przygotowanie nowego betonowego podłoża, na którym obecnie znajduje się kapliczka przeprowadziła Rodzina Banasiów. W odbudowę kapliczki włączyła się również Gmina Sucha Beskidzka. Pień lipy, na którym osadzona jest kapliczka ofiarowała Rodzina Starowiczów.
Drewno
krucyfiks - 1. poł. XIX w. kapliczka - pocz. XXI w.
Z wywiadu wynika, że krucyfiks pierwotnie był przymocowany bezpoŚrednio do pnia drzewa lipy, które zostało Ścięte 2006 roku. Po Ścięciu drzewa, na którym pierwotnie znajdował się krucyfiks, umieszczono go w szafce i powieszono na pozostałoŚci, zabezpieczonego daszkiem pnia.
Miejscowosc: Sucha Beskidzka
Gmina: Sucha Beskidzka
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka szafkowa z krucyfiksem (os. Rzeźniczaki)Kapliczka szafkowa z krucyfiksem (os. Rzeźniczaki)Kapliczka szafkowa z krucyfiksem (os. Rzeźniczaki)Kapliczka szafkowa z krucyfiksem (os. Rzeźniczaki)Kapliczka szafkowa z krucyfiksem (os. Rzeźniczaki)Kapliczka szafkowa z krucyfiksem (os. Rzeźniczaki)Kapliczka szafkowa z krucyfiksem (os. Rzeźniczaki)Kapliczka szafkowa z krucyfiksem (os. Rzeźniczaki)Kapliczka szafkowa z krucyfiksem (os. Rzeźniczaki)Kapliczka szafkowa z krucyfiksem (os. Rzeźniczaki)Kapliczka szafkowa z krucyfiksem (os. Rzeźniczaki)Kapliczka szafkowa z krucyfiksem (os. Rzeźniczaki)Kapliczka szafkowa z krucyfiksem (os. Rzeźniczaki)
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej