Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka z figurą Matki Bożej Niepokalanie Poczętej (Grzechynia)
Współrzędne geograficzne: 49.723194, 19.664587
Położona w dolnej części wsi, na skraju os. Pierogówka
Figura przedstawiająca Matkę Bożą Niepokalanie Poczętą jest ustawiona na kamiennym cokole, nakryta żelaznym daszkiem zwieńczonym krzyżem. Na daszku przykręcona tabliczka z napisem: KTO MNIE ZNALAZŁ - KOCHAJCIE MNIE; ŻYWOT MA. TEMU BÓG ZBAWIENIE DA. SYNACZKOWIE!. Wymiary: wysokość figury 60 cm.
kamień, gips, metal, polichromowane
Matka Boska Niepokalanie Poczęta - w ikonografii ostateczny typ wizerunku został utworzony w XVII w. w Hiszpanii. Francisco Pacheco w swoim traktacie EL ARTE DE LA PINTURA - podaje kanon: młoda kobieta 12, 13-letnia ze złożonymi rękoma, stojąca na półksiężycu w słońcu, otoczona 12 gwiazdami (zgodnie z zapisem wizji w Apokalipsie Św. Jana). Początkowo była ubrana w czerwoną szatę co miało symbolizować więzy krwi oraz macierzyństwo, dziŚ przedstawiana jest w białej szacie i niebieskim płaszczu czyli barwach symbolizujących czystość.
Miejscowosc: Grzechynia
Gmina: Maków Podhalański
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka z figurą Matki Bożej Niepokalanie PoczętejKapliczka z figurą Matki Bożej Niepokalanie PoczętejKapliczka z figurą Matki Bożej Niepokalanie PoczętejKapliczka z figurą Matki Bożej Niepokalanie PoczętejKapliczka z figurą Matki Bożej Niepokalanie PoczętejKapliczka z figurą Matki Bożej Niepokalanie PoczętejKapliczka z figurą Matki Bożej Niepokalanie Poczętej
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej