Figura Chrystusa Upadającego pod Krzyżem (Sucha Beskidzka)
Figura znajduje się przy zewnętrznej wschodniej ścianie plebanii (d. klasztoru) przy kościele pod wezwaniem Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej.
Figura znajduje się w niszy arkadowej zamkniętej metalową balustradą i przedstawia Chrystusa upadającego pod krzyżem. Umieszczona na prostokątnej płycie postać upada w prawą stronę, ukazana jest z profilu, z twarzą lekko zwróconą w prawo. Chrystus ma długie włosy sięgające ramion, zarost oraz regularne rysy twarzy, która wyraża powagę i cierpienie. Ubrany jest w długą, odsłaniającą tylko stopy i ręce, tunikę przepasaną sznurem. Na twarzy i ramieniu zachowane są Ślady czerwonej polichromii. Na jego plecach opiera się drewniany krzyż. Podstawę figury stanowi postument na łagodnie fazowanej bazie, zwieńczony gzymsem. Na postumencie widoczne są pozostałości polichromii: ciemnej barwy na bazie i czerwonej na gzymsie. Pod postumentem znajduje się cokół zwieńczony gzymsem o zaoblonych narożnikach, spoczywający na posadzce wybrzuszającej się łukowato na granicy wnęki. Wymiary: wysokość: 151 cm (całość), 40 cm (figura).
Figurę, według niezachowanego napisu na postumencie, ufundował w 1791 r., najprawdopodobniej w charakterze wotum pokutnego, Roch Chyżewski herbu Korczak. Wpisuje się ona w tradycję kultu Drogi Krzyżowej, popularną na ziemiach polskich od XVII w. i, podobnie jak większość ludowych rzeźb Chrystusa Upadającego (tzw. Trzeci Upadek), stanowi naśladownictwo XVIII-wiecznej rzeźby z Kalwarii Zebrzydowskiej. Figurę pokrywała niezachowana polichromia. Pierwotna lokalizacja - przed bramą cmentarza przyklasztornego (źródła - wspomnienia ks. Stanisława Heumanna w "Wiadomości o Parafii i Kościele Parafialnym w Suchej" (1901) i ks. Franciszka Pniewko - Ciesielskiego w "Liber Memorabilium" tejże parafii). W obecne miejsce przeniesiona została po likwidacji cmentarza w 1836 r.
Miejscowosc: Sucha Beskidzka
Gmina: Sucha Beskidzka
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej oraz Fototeka Instytutu Historii Sztuki UJ