Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Figura Chrystusa Upadającego pod Krzyżem (Sucha Beskidzka)
Współrzędne geograficzne: 49.740063, 19.601578
Figura znajduje się przy zewnętrznej wschodniej ścianie plebanii (d. klasztoru) przy kościele pod wezwaniem Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej.
Figura znajduje się w niszy arkadowej zamkniętej metalową balustradą i przedstawia Chrystusa upadającego pod krzyżem. Umieszczona na prostokątnej płycie postać upada w prawą stronę, ukazana jest z profilu, z twarzą lekko zwróconą w prawo. Chrystus ma długie włosy sięgające ramion, zarost oraz regularne rysy twarzy, która wyraża powagę i cierpienie. Ubrany jest w długą, odsłaniającą tylko stopy i ręce, tunikę przepasaną sznurem. Na twarzy i ramieniu zachowane są Ślady czerwonej polichromii. Na jego plecach opiera się drewniany krzyż. Podstawę figury stanowi postument na łagodnie fazowanej bazie, zwieńczony gzymsem. Na postumencie widoczne są pozostałości polichromii: ciemnej barwy na bazie i czerwonej na gzymsie. Pod postumentem znajduje się cokół zwieńczony gzymsem o zaoblonych narożnikach, spoczywający na posadzce wybrzuszającej się łukowato na granicy wnęki. Wymiary: wysokość: 151 cm (całość), 40 cm (figura).
1791 r.
Figurę, według niezachowanego napisu na postumencie, ufundował w 1791 r., najprawdopodobniej w charakterze wotum pokutnego, Roch Chyżewski herbu Korczak. Wpisuje się ona w tradycję kultu Drogi Krzyżowej, popularną na ziemiach polskich od XVII w. i, podobnie jak większość ludowych rzeźb Chrystusa Upadającego (tzw. Trzeci Upadek), stanowi naśladownictwo XVIII-wiecznej rzeźby z Kalwarii Zebrzydowskiej. Figurę pokrywała niezachowana polichromia. Pierwotna lokalizacja - przed bramą cmentarza przyklasztornego (źródła - wspomnienia ks. Stanisława Heumanna w "Wiadomości o Parafii i Kościele Parafialnym w Suchej" (1901) i ks. Franciszka Pniewko - Ciesielskiego w "Liber Memorabilium" tejże parafii). W obecne miejsce przeniesiona została po likwidacji cmentarza w 1836 r.
Miejscowosc: Sucha Beskidzka
Gmina: Sucha Beskidzka
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej oraz Fototeka Instytutu Historii Sztuki UJ
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Figura Chrystusa Upadającego pod KrzyżemFigura Chrystusa Upadającego pod KrzyżemFigura Chrystusa Upadającego pod KrzyżemFigura Chrystusa Upadającego pod KrzyżemFigura Chrystusa Upadającego pod KrzyżemFigura Chrystusa Upadającego pod KrzyżemFigura Chrystusa Upadającego pod Krzyżem
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej