Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka domkowa (Toporzysko)
Współrzędne geograficzne: 49.620461, 19.788355
Położona przy drodze Jordanów - Sidzina, ok. 1 km na zach. od kapliczki z figurą Św. Józefa z Dzieciątkiem
Murowana kapliczka domkowa zwieńczona ustawioną na sześciu wspornikach wysoką wieżyczką na sygnaturkę, zbudowana na planie prostokąta, dach pokryty blachą. Wejście zamknięte drewnianymi drzwiami. Nad wejściem jest przykręcona metalowa tabliczka z napisem: W TYM MIEJSCU W DNIU 2. IX. 1939 POLEGŁ Z RĄK HITLEROWSKICH NAJEŹDŹCÓW ŻOŁNIERZ 12 P.P. ZIEMI WADOWICKIEJ WOJCIECH GUBAŁA CHWAŁA OBROŃCOM OJCZYZNY. SPOŁECZEŃSTWO TOPORZYSKA. Nad tablicą we wnęce znajduje się figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. W kapliczce znajduje się figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, obraz przedstawiający Rodzinę Świętą i Trójcę Świętą, obraz z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z Dzieciątkiem, obraz z wizerunkiem Świętego Antoniego z Małym Jezusem.
1820 r.
Kaplicę ufundował ok. 1820 r. ówczesny właściciel Toporzyska Jan Wilkomirski. Starzy ludzie pamiętają że dzwonem zawieszonym w dzwonnicy -rozpędzano chmury burzowe i zawsze się rozchodziły.
Miejscowosc: Toporzysko
Gmina: Jordanów
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowa
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej