Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka wnękowa (Zakrzów)
Współrzędne geograficzne: 49.825394, 19.642626
Położona ok. 1,5 km na zach. od dworu "Senator", po płn. stronie drogi Stryszów-Lanckorona.
Wzniesiona na kwadratowym planie, składa się z trzech kondygnacji. Kondygnacja górna zwieńczona masywnym krzyżem przykryta dwuspadowym daszkiem pokrytym blachą. Znajduje się w niej w sumie aż siedem obecnie przeszklonych wnęk - jedna na najwyższej kondygnacji (z figurką Najświętszego Serca Pana Jezusa) i po trzy na obu niższych. Wnęki w kondygnacji środkowej wypełniają figurki: Matki Bożej (od frontu), niezidentyfikowana postać (po lewej) i Serca Maryi (po prawej), a w kondygnacji dolnej: Matki Bożej (od frontu), Chrztu Chrystusa (po lewej) i Św. Antoniego (po prawej). Na cokole napis fundacyjny: Fundatorka Rozalia żona Mikołaja Chmielarza/Prosi pomodlić się za konających, którzy teraz konają albo w tej chwili konać będą.
Ufundowana przez Rozalię Chmielarzową.
Miejscowosc: Zakrzów
Gmina: Stryszów
Powiat: wadowicki
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka wnękowaKapliczka wnękowaKapliczka wnękowaKapliczka wnękowa
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej