Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka domkowa konfederatów barskich z figurą Chrystusa Upadającego pod Krzyżem (Lanckorona)
Współrzędne geograficzne: 49.851337, 19.732834
Położona ok. 600 m dalej na wsch., po lewej stronie do Jastrzębi.
Zbudowana z kamienia łamanego na planie prostokąta. Nieotynkowana, uzupełniona dekoracyjnymi gzymsami ceglanymi. W niszy ponad wejściem umieszczono maleńką figurkę Chrystusa Frasobliwego. Wewnątrz, na stole ołtarzowym, stoi polichromowana figura.
1910 r. Wcześniej stały w tym miejscu dwie starsze kapliczki - pierwsza, wzniesiona niedługo po bitwie konfederatów barskich z Rosjanami w 1769 r. i druga, większa, która stanęła na jej miejscu po 1830 r. . Figura Chrystusa Upadającego pod Krzyżem pochodzi z poprzedniej kapliczki. Obecna kapliczka ufundowana przez lanckoronian z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem.
Wybudowana w miejscu, w którego okolicy wojska konfederackie pod wodzą Kazimierza Pułaskiego stoczyły 1 listopada 1769 r. zwycięską potyczkę z Rosjanami. Tu także pochowano poległych.
Miejscowosc: Lanckorona
Gmina: Lanckorona
Powiat: wadowicki
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka domkowa konfederatów barskich z figurą Chrystusa Upadającego pod KrzyżemKapliczka domkowa konfederatów barskich z figurą Chrystusa Upadającego pod KrzyżemKapliczka domkowa konfederatów barskich z figurą Chrystusa Upadającego pod KrzyżemKapliczka domkowa konfederatów barskich z figurą Chrystusa Upadającego pod KrzyżemKapliczka domkowa konfederatów barskich z figurą Chrystusa Upadającego pod KrzyżemKapliczka domkowa konfederatów barskich z figurą Chrystusa Upadającego pod KrzyżemKapliczka domkowa konfederatów barskich z figurą Chrystusa Upadającego pod Krzyżem
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej