Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka kolumnowa (Kuków)
Współrzędne geograficzne: 49.724861, 19.472969
Położona na skraju lasu na płd. krańcach wsi, na Bacowej Przełączce (ok. 490 m) pomiędzy Chrząszczową Górą (560 m) a Łopuszniakiem (538 m), tuż przy granicy z Lachowicami, nieopodal należącego już do tej wsi os. Laliki.
Ufundowana przez Macieja Bacę. Kolumnę wieńczy latarnia otwarta z jednej strony z maleńką figurką Chrystusa Frasobliwego wewnątrz, a na froncie cokołu znajduje się płaskorzeźbiona Chusta Weroniki z boku napisy fundacyjne: ADAMVS GAWEŁ A.D. 1708, niestety obecnie już niemal całkowicie zatarte. Zachował się jednak zagadkowy skrót, wykuty przy krzyżu na tylnej ścianie cokołu. Pozostałości polichromii. Na drzewie znajdującym się za kapliczką widnieje krzyż i metalowa tabliczka z napisem :DROGA ŚREDNIOWIECZNA PIER. ZAPISY 13 WIEK WADOWICE-KRZESZÓW-KOSZARAWA-ORAWA".
1708 rok
Miejscowosc: Kuków
Gmina: Stryszawa
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej oraz prywatne zbiory Pana Józefa Kawy
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka kolumnowaKapliczka kolumnowaKapliczka kolumnowaKapliczka kolumnowaKapliczka kolumnowaKapliczka kolumnowaKapliczka kolumnowa
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej