Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka kolumnowa, tzw. "Boża Męka" (Kuków)
Współrzędne geograficzne: 49.745506, 19.465889
Położona po zach. stronie drogi Kuków - Krzeszów, na terenie os. Gawłówka, pomiędzy odchodzącymi od niej na zach. i płn. zach. drogami przez Zdziebel i do Targoszowa.
Kamienna kapliczka trójkondygnacyjna. Na czworobocznym postumencie, na ścianie frontowej widnieje płaskorzeźba, przedstawiająca tzw. "Chustę Weroniki" na bocznych napisy fundacyjne " ADAMCS GAWEŁ A.D.1708 - HOC CRVCIS SIGNVM EREXIT". Na szczycie toskańskiej kolumny ustawiono otwartą czworoboczną latarnię zwieńczoną metalowym krzyżem.
1708 r.
Ufundowana przez Adama Gawła. Co ciekawe, o powstaniu tej kapliczki pisze nawet Andrzej Komoniecki w swoim sławnym "Dziejopisie żywieckim" (choć umieszcza ten fakt pod rokiem 1711, a więc trzy lata później niż głosi napis wykuty na cokole).
Miejscowosc: Kuków
Gmina: Stryszawa
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej.
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka kolumnowa, tzw. Kapliczka kolumnowa, tzw. Kapliczka kolumnowa, tzw. Kapliczka kolumnowa, tzw. Kapliczka kolumnowa, tzw.
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej