Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem (Krzeszów)
Współrzędne geograficzne: 49.776600, 19.475674
Położona na płn.-zach. krańcach wsi, z dala od głównych traktów komunikacyjnych, niedaleko granicy z Tarnawą Górną, na rozdrożu w rejonie os. Czubaki, Krzaki, Drewionki.
Kamienna figura ustawiona na trójdzielnej podstawie. Figura Matki Bożej w koronie, spod niebieskiej sukni wystają jej dwie bose stopy. Na lewej ręce trzyma Dzieciątko Jezus. Dzieciątko ma na głowie koronę a w dłoniach trzyma złote jabłko. Ponad figurą znajduje się metalowy, lekko wygięty daszek wsparty na sześciu prętach. O oryginalności tej kapliczki decyduje głównie fakt, że obok figury, znajduje się, przylegająca do tego postumentu, płyta z przedstawieniem głowy Chrystusa w koronie cierniowej ("Chusta św. Weroniki"). Kapliczka w całości polichromowana.
kamień, polichromia
Miejscowosc: Krzeszów
Gmina: Stryszawa
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka z figurą Matki Bożej z DzieciątkiemKapliczka z figurą Matki Bożej z DzieciątkiemKapliczka z figurą Matki Bożej z DzieciątkiemKapliczka z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej