Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka domkowa (Krzeszów)
Współrzędne geograficzne: 49.749325, 19.502861
Położona w płd.-wsch. części wsi, przy drodze do Stryszawy, po jej płd. stronie, przy odejściu bocznej drogi do os. Górki.
Wybudowana prawdopodobnie w 1. połowie XIX w. Została odnowiona w 1862 roku przez żołnierza Błażeja Gracjasza. Fundatorem odnowy był Antonii Fluder. Swój obecny wygląd zawdzięcza ostatniej odnowie w maju 2002 roku. Wówczas to przednią ścianę kapliczki pomalowano na niebiesko i odnowiono drzwi wejściowe do kapliczki Zbudowana na planie prostokąta, potynkowana, ściana zachodnia i szczyt południowej oszalowane drewnianymi deskami. Dach kryty betonowymi dachówkami. Wewnątrz znajdują się cztery obrazy (oleodruki). Główny z nich przedstawia Serce Jezusa Chrystusa i jest umieszczony z przodu, nad nim obraz przedstawiający Św. Annę nauczającą małą Marię. Nad wejściem, na tabliczce z piaskowca umieszczono inskrypcję fundacyjną "FUNDATOR ANTONI FLUDER. ODNOWIŁ BŁAŻEJ GRACYASZ ŻOŁNIERZ PROSI O MO DLITWĘ 1862."
kamień, drewno
1826 r .
Miejscowosc: Krzeszów
Gmina: Stryszawa
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejski Suchej Beskidzkiej.
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowa
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej