Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka domkowa (Sucha Beskidzka)
Współrzędne geograficzne: 49.762051, 19.543056
Kapliczka usytuowana na południowy wschód od drogi leŚnej prowadzącej z osiedla Dulskówka do os. Żmije. Sklepienie żaglaste, polichromowane (niebo z gwiazdami i gołębica Ducha św, pomiędzy trzema lipami.
Kapliczka murowana z nieregularnych ciosów piaskowca, założona na rzucie zbliżonym do kwadratu, częŚcią ołtarzową zwrócona na północny zachód. We wnętrzu, w Ścianie północno-zachodniej prostokątna wnęka zamknięta łukiem nadwieszonym, w Ścianie południowo-wschodniej głęboka półkolista arkada ujmująca wejŚcie. Otwór wejŚciowy wąski, prostokątny, zamknięty łukiem nadwieszonym. Sklepienie żaglaste, polichromowane (niebo z gwiazdami i gołębica Ducha św.). Elewacje zewnętrzne pozbawione artykulacji, zwieńczone prostym gzymsem. Elewacje frontowa i tylna zamknięte trójkątnymi przyczółkami, pokrytymi tynkiem, w szczycie od frontu prostokątna wnęka, w zwieńczeniu krucyfiks metalowy. Na osi fasady otwór wejŚciowy ujęty w opaskę wyrobioną w tynku i pobieloną. Dach dwuspadowy z płyt betonowych. We wnętrzu kamienna mensa, na niej inskrypcja malowana: "O TRONIE /TY /BOGA /ŻYWEGO". Na mensie wyrzeźbiona w kamieniu figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, ludowa o cechach barokowych. Siedząca Maria podtrzymuje obiema rękami półleżące Dzieciątko, opierające główkę o jej prawe ramię. Oboje mają wzrok skierowany do góry. Maria ubrana jest w suknię, płaszcz i chustę. Dzieciątko ma na sobie jedynie przepaskę przewiązaną na biodrach. Polichromia rzeźby wtórna.
Budynek murowany z kamienia (piaskowca), uzupełnienia betonowe, wnętrze i zewnętrzna elewacja frontowa tynkowane.
Po poł. XIX w.(?). Dach i szczyty betonowe, z początku XXI w. Obecne wykończenie elewacji współczesne.
Z wywiadu wynika, że do niedawna kapliczka miała dach z płyt kamiennych. Uważana jest za bardzo starą, czego wyraz stanowi wiersz jednej z okolicznych mieszkanek, napisany w 2002r.: "(…) Sto dziesięć lat /dziŚ by mu było, /gdyby się jeszcze /chłopisku żyło. /Tak opowiadał, /że jego ojcu ojciec powiadał /a z opowieŚci to tak wynika: /Panią [Matkę Boską] wieziono / koło Knapika. (…)" Mówi się też, że lipy wokół kapliczki mają 400 lat.
Miejscowosc: Sucha Beskidzka
Gmina: Sucha Beskidzka
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Muzeum Miejskie w Suchej Beskidzkiej i Fototeka Instytutu Historii Sztuki UJ
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowa
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej