Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem (Skawica)
Współrzędne geograficzne: 49.678005, 19.642315
Położona na roli U Koczura, niespełna kilometr od poprzedniej, również po tej samej, północnej stronie drogi i również nad brzegiem Skawicy.
Trójkondygnacyjna, w Środkowej częŚci znajdują się płaskorzeźbione przedstawienia: Chrystusa Ukrzyżowanego ze Św. Marią Magdaleną pod Krzyżem (od frontu), Św. Łucji (po lewej), Św. Apolonii (po prawej) oraz ponownie Św. Marii Magdaleny (być może; wg "Zabytki powiatu wadowickiego" to Jan Nepomucen) na tylnej Ścianie postumentu, co jest rzadkoŚcią (zazwyczaj tylne częŚci kapliczek były pozbawione przedstawień figuralnych). Uwagę zwracają także wykute ponad płaskorzeźbami główki aniołków - jest to być może nawiązanie do prac kamieniarzy z Orawskiego Białego Potoku.
1819 r.
Według tradycji figura została postawiona w miejscu, w którym wody Skawicy trzykrotnie wyrzuciły na brzeg fragmenty innych kapliczek.
Miejscowosc: Skawica
Gmina: Zawoja
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka z figurą Matki Bożej z DzieciątkiemKapliczka z figurą Matki Bożej z DzieciątkiemKapliczka z figurą Matki Bożej z DzieciątkiemKapliczka z figurą Matki Bożej z DzieciątkiemKapliczka z figurą Matki Bożej z DzieciątkiemKapliczka z figurą Matki Bożej z DzieciątkiemKapliczka z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej