Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka z figurą Najświętszego Serca Pana Jezusa (Zubrzyca Górna)
Współrzędne geograficzne: 49.569389, 19.652159
Położona po zach. stronie drogi do os. Zimna Dziura i Sidziny, w odległoŚci niespełna 1 km od jej odgałęzienia od drogi Białka - Jabłonka, obok drewnianego domu nr 308.
Ufundowana przez Alojzego i Klementynę Wojczaków. Trzyczęściowa, z płaskorzeźbionymi przedstawieniami w części środkowej: Św. Wojciecha (od frontu) i Serce Marii (z tyłu) oraz patronów fundatorów - Św. Alojzego (po lewej) i Św. Klementynę (po prawej). W części górnej figura Chrystusa wskazującego na swoje serce. Figura na słupie. Posąg Jezusa stoi na dwukondygnacyjnym, czworobocznym postumencie. Górna kondygnacja nieco węższa. Na jej licowej ścianie w ostrołukowej niszy (spóźniony neogotyk), malowany krzyż, z tyłu w podobnej niszy wyobrażenie serca Marii. Po bokach w niszach znajdują się płaskorzeźby św. Alojzego i św. Klementyny. Słup ten osadzony na niskim cokole i szerszej bazie cementowej. Inskrypcje: a. wotywna i fundacyjna na licu dolnej kondygnacji słupa (w pierwotnym brzmieniu do 1994 r.) „ZRCEJEŽIŠOVO / OŤPUST LUDU / TVOJMUA ZIET - / KIM TIM KTORI / TIA VZIAJU / FUNDATORI / WOJCZAK ALOJZ / A KLIMENTINA / ROK 1917”’ b. identyfikacyjne pod niszami bocznymi: „SV.ALOJZ” i „SV.KLIMENTYNA”.
1917 r.
Miejscowosc: Zubrzyca Górna
Gmina: Jabłonka
Powiat: nowotarski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka z figurą Najświętszego Serca Pana JezusaKapliczka z figurą Najświętszego Serca Pana JezusaKapliczka z figurą Najświętszego Serca Pana JezusaKapliczka z figurą Najświętszego Serca Pana JezusaKapliczka z figurą Najświętszego Serca Pana JezusaKapliczka z figurą Najświętszego Serca Pana JezusaKapliczka z figurą Najświętszego Serca Pana JezusaKapliczka z figurą Najświętszego Serca Pana JezusaKapliczka z figurą Najświętszego Serca Pana JezusaKapliczka z figurą Najświętszego Serca Pana JezusaKapliczka z figurą Najświętszego Serca Pana JezusaKapliczka z figurą Najświętszego Serca Pana Jezusa
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej