Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Figura Piety (Podwilk)
Współrzędne geograficzne: 49.517052, 19.746349
Położona pod os. Danielki.
Ufundowana przez księdza Adama Wilczeka, dra teologii, wtedy pleban Twardoszyna. Figura na słupie. Barokowa rzeźba Piety ustawiona na niskim czworobocznym postumencie. Szeroka masywna rzeźba spoczywa na plincie jego głowicy. Na froncie tego postumentu znajduje się oprofilowana płycina wgłębna z płaskorzeźbioną sceną pokuty św. Marii Magdaleny. Ukazano ją na klęczkach, z prawą ręką przyciśniętą do piersi, w lewej trzyma „dyscyplinę”. Część torsu i ramię obnażone; odziana w suknię i fałdzisty płaszcz, włosy rozpuszczone, wokół głowy nimb. Postać tę obramia imaginacyjna grota skalna. Atrybuty: krzyż wbity w skałę, czaszka i piszczele, puzdro na wonności. Na bocznych ścianach postumentu reliefowy ornament barokowy: wici liściaste, kwiaty różane, woluty. Postument osadzony na kubicznym cokole. Figura osłonięta blaszanym daszkiem namiotowym, podtrzymywanym przez żelazne pręty narożne. Inskrypcje: a. fundacyjna na tylnej ścianie postumentu: „Anno Dni 1749 Die 12 Junii”; b. dewocyjna na licu cokołu: „SALVATOR GENITRIXQUE / ...VOLITATUR HONORI / MAGDALIS IP...PV.../ STI IOM...U”.
piaskowiec, polichromia,
1749 r.
Miejscowosc: Podwilk
Gmina: Jabłonka
Powiat: nowotarski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Figura Piety
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej