Kapliczka domkowa z figurą Św. Anny (Podwilk)
Położona na grzbiecie Kuligowej (756 m), przy dawnym trakcie, którym wiódł jeden z wariantów Szlaku Solnego z Polski na Węgry.
Figura przedstawia Św. Annę, uczącą czytać swoją córkę - młodą Marię, a poniżej, na cokole - przedstawienie Św. Józefa z małym Jezusem. Okazała barokowa rzeźba, niegdyś stojąca pod gołym niebem. Wyobrażenie siedzącej św. Anny uczącej czytać z otwartej księgi małą stojącą obok Marię. Masywna rzeźba osadzona jest na postumencie opatrzonym od frontu płyciną wgłębną. W płycinie widnieje relief klęczącego św. Józefa z Dzieciątkiem. Święty trzyma gałązkę lilii. Boczne ściany w płycinach zdobi barokowy ornament z wici liściastych i tarcz kwiatowych. Postument umocowany na graniastym cokole. Polichromia niedawno położona: św. Anna – suknia czerwona, płaszcz niebieski z podszewką zieloną, Maria – suknia seledynowa, kaftanik blado-różowy z żółtymi wypustkami, relief św. Józefa – tło niebieskie, szaty brązowe z poszewką zieloną, tunika bladoniebieska; dekoracje boczne: niebieskie tło płycin, zieleń wici, biało-czerwone płatki i żółte pączki kwiatów. Na powierzchni postumentu i cokołu zachowano naturalną barwę piaskowca. Inskrypcje: a. wotywno-fundacyjna na licu cokołu: „Modlitwa / Święta Anno Maryey Matki Bożey Matko / Y Jezusa Chrystusa Babko potężna tego Wnuczka / Patronko przez oną miłość którą Cię Bóg moy / Jezus y Maia corka twoja najsłodsza czcili / Módl się za mną abym Was tak czcił / y tak się ku śmierci gotował abym...”, niżej data fundacji „1724” i data renowacyjna „Obnoveno 1870”; b. napisy wotywne na postumencie, nad reliefem: „Święty Józefie zpomóżmnie”’ pod reliefem „Święty józefie nie opuszczay mnie”. Niestety obecnie rzeźba znajduje się wewnątrz nowszej, bezstylowej kapliczki domkowej, zazwyczaj zamkniętej, więc obejrzeć ją można zwykle tylko przez szybę.
piaskowiec, polichromia
Figura z 1724 r.
Miejscowosc: Podwilk
Gmina: Jabłonka