Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka z figurą Chrystusa "Ecce Homo" (Orawka)
Współrzędne geograficzne: 49.508163, 19.721043
Położona na terenie roli Podkościół, po wsch. stronie lokalnej drogi asfaltowej, odchodzącej od drogi krajowej nr 7 naprzeciwko remizy strażackiej, stojącej obok kościoła, ok. 300 m od rozwidlenia, naprzeciwko domu nr 53A.
Figura na słupie. Posąg Zbawiciela, obnażonego, w płaszczu na ramionach i perizonium, w koronie cierniowej, ze związanymi rękoma; stoi na płycie wieńczącej uskokowo profilowana głowicę czworobocznego słupa. Osłania go blaszany daszek kolebkowy. Na licu postumentu w płytkiej niszy arkadowej widnieje relief Matki Bożej przebitej mieczem boleści. Postument osadzony na czworobocznym cokole, a ten na trzech betonowych stopniach, osłoniętych bujną zielenią. Resztki polichromii widoczne były w latach 90-tych XX w. (niebieskie tło niszy, różowa suknia Matki Bożej i jej żółty płaszcz). Inskrypcja na licu cokołu prawie niewidoczna: „ANNO DOMINI V... / ...88...”. Pod reliefem maryjnym napis już zupełnie zatarty.
piaskowiec, metal
ok.1820 r.
Miejscowosc: Orawka
Gmina: Jabłonka
Powiat: nowotarski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka z figurą Chrystusa Kapliczka z figurą Chrystusa Kapliczka z figurą Chrystusa Kapliczka z figurą Chrystusa Kapliczka z figurą Chrystusa
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej