Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka słupowa (Grzechynia)
Współrzędne geograficzne: 49.730785, 19.616413
Położona na posesji Grzechynia-Zarąbki 442
Kamienna kapliczka szafkowa na słupie otoczona metalowym ogrodzeniem na podmurówce. Trójkondygnacyjna - złożona z dwustopniowego cokołu, trójkondygnacyjnego słupa z dwiema płycinami i inskrypcją od frontu oraz szafki szerszej od słupa. Szafka ma kwadratowy kształt z półokrągło wciętymi narożnikami. Znajduje się w niej uskokowa wnęka zamknięta łukiem nadwieszonym. Nakryta jest drewnianym, dwuspadowym daszkiem, zwieńczona krzyżem. We wnęce umieszczono kamienną rzeźbę przedstawiająca Chrystusa upadającego pod krzyżem (krzyż drewniany). Zwrócony w prawo Chrystus ubrany w tunikę przewiązaną sznurem umieszczony został na płycie. Za rzeźbą umieszczona obraz Matka Boska Bolesna (olej na pilŚni), w drewnianej oprawie za szkłem. Matka Boska z głową przechyloną w swoją prawą stronę, ujęta w ornamentalne obramienie. Na odwrociu obrazu znajduje się napis piórem: "Na miejsce zniszczonej starej / litografii namalował ten obrazek / ucz. Akad. Sztuk. Piękn. w Krakowie / Waniek Eugeniusz / Sucha R. p. 1929 / E. Waniek. Obok kolejny napis: otrzymałem / […]obczański por.". Krawędzie wnęki w szafce i słupa, jak również niszy w górnej kondygnacji słupa ujęte są ornamentem sznurowym. Płyciny na słupie zamknięte są łukami nadwieszonymi. W górnej płaskorzeźbione przedstawienie Chrystusa Ukrzyżowanego z titulusem; w niższej płycinie przedstawiono Chrystusa w typie trynitarskim ze złożonymi rękoma stojącego na postumencie. W najniższej kondygnacji znajduje się inskrypcja w kwadratowym obramieniu o półokrągło wciętych narożnikach; w górnej partii nieczytelna, poniżej: "PROSZĄ O POZDRO / WIENIE ANIELSKIE / ZA DUSZE ZMAR / ŁE DNIA 8 SIERPNIA / RP 1862".
kamienna, częŚciowo polichromowana
1862 r.
Kapliczka powstała w 1862 roku. W 1941 lub 1942 inskrypcja została zatynkowana z nakazu Niemców. Dawniej kapliczka była otoczona drzewami, które zostały Ścięte podczas budowy domu obecnych właŚcicieli posesji.
Miejscowosc: Grzechynia
Gmina: Maków Podhalański
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej oraz w Fototece Instytutu Historii Sztuki UJ.
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka słupowaKapliczka słupowaKapliczka słupowaKapliczka słupowaKapliczka słupowaKapliczka słupowaKapliczka słupowaKapliczka słupowaKapliczka słupowaKapliczka słupowaKapliczka słupowaKapliczka słupowaKapliczka słupowa
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej