Kapliczka z figurą Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem (Jabłonka)
Położona przy skrzyżowaniu ul. Wojsk Ochrony Pogranicza z ul. Kopernika, przy dawnej Drodze Furmańskiej do Chyżnego.
Ufundowana przez ks. Ignacego Jabłońskiego z Jabłonki, ówczesnego plebana parafii w Niżnej (na terenie obecnej Słowacji). Pochodząca z warsztatu kamieniarskiego w Orawskim Białym Potoku.Figura na kolumnie. Stanowi kontaminację tematów ikonograficznych: Królowej Nieba i Niewiasty Apokaliptycznej. Posąg Matki Bożej z Dzieciątkiem, w koronie na głowie, stojącej na półksiężycu. Ustawiony na wysokiej kolumnie o kapitelu kostkowym, zwężającym się uskokowo w dół. Baza kolumny złożona z abakusa i echinusa. Czworoboczny cokół z gzymsowaną plintą. Na licu cokołu widnieje płaskorzeźba. Po prawej stronie św. Ignacy Loyola jako kapłan, ubrany w ornat i stułę, unosi w prawej dłoni otwartą księgę, lewą dłoń przyciska do serca. Po lewej siedzi św. Anna, odziana w suknię o sutych fałdach, pochylona nad otwartą księgą. Prawą rękę przykłada modlitewnie do piersi. Polichromia do 1994r. w stanie reliktowym, z wyjątkiem cokołu, bez śladów malowania. Po całkowitej fachowej konserwacji przywrócono w 1996 r. pierwotną polichromię: korony złoto czerwone, suknia maryjna biała, płaszcz niebieski, półksiężyc żółty. Szaty św.Anny w błękicie, św. Ignacy w białej tunice i czerwonym ornacie ze złotych wzorem.Pasowa dekoracja kapitelu: zieleń, żółć ,czerwień. Resztę pomnika pozostawiono w naturalnej barwie kamienia.
piaskowiec, polichromia
Miejscowosc: Jabłonka