Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka z figurą Chrystusa Ukrzyżowanego (Jabłonka)
Współrzędne geograficzne: 49.478924, 19.730591
Położona na wsch. krańcach wsi, przy drodze wojewódzkiej nr 957, po jej płn. stronie, za małym mostkiem na skraju zagajnika, przy granicy z Piekielnikiem.
Pochodząca z warsztatu kamieniarskiego w Orawskim Białym Potoku.Wysoki krzyż z figurą Chrystusa, umieszczony na czworobocznym postumencie. Na licu jego głowicy – płaskorzeźba uskrzydlonych główek anielskich. Na licu postumentu stoi figura Matki Bożej Bolesnej ze skrzyżowanymi dłońmi na piersi, wsparta na półkolistej konsoli. Pomnik ustawiony na czworobocznym cokole. Polichromia: położona po 1990 r. brązowy krzyż, postument i cokół, zielona plina głowicy i konsola, biała suknia, błękitny płaszcz i welon Matki Bożej. Inskrypcja na licu cokołu: data „1887”, zapewne renowacyjna.
piaskowiec, polichromia
1870 r.
Najprawdopodobniej ufundowana przez Andrzeja Hladowczaka.
Miejscowosc: Jabłonka
Gmina: Jabłonka
Powiat: nowotarski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka z figurą Chrystusa UkrzyżowanegoKapliczka z figurą Chrystusa UkrzyżowanegoKapliczka z figurą Chrystusa UkrzyżowanegoKapliczka z figurą Chrystusa Ukrzyżowanego
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej