Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka domkowa (Sucha Beskidzka)
Współrzędne geograficzne: 49.757996, 19.609821
Sucha Beskidzka - śpiwle, kapliczka usytuowana jest na północny-wschód od drogi osiedlowej.
Kapliczka w typie domkowym na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu. Brak artykulacji Ścian wewnętrznych. W północnej Ścianie jest umieszczona płytka nisza zamknięta łukiem odcinkowym. Wnętrze kryte sklepieniem kolebkowym. Frontowa elewacja jednokondygnacyjna, jednoosiowa. Na osi otwór drzwiowy zamknięty łukiem odcinkowym oraz małe prostokątne okienko i nisza w formie leżącego prostokąta. Ponad otworem wejŚciowym znajduje się tablica z inskrypcją: Józef Suwaj i Regina żona ten/ pomnik na większą Część i chwałę/ wystawili. Proszą przechodzących/ za duszami aby Boga chwalili 1863. W niszy nad okienkiem umieszczono drewnianą polichromowaną rzeźbę Chrystusa upadającego pod krzyżem. Zarówno elewacje, jak i Ściany wewnętrzne, pomalowane są na biało. Boczne elewacje gładkie. W tylnej elewacji, nad okapem znajduje się kwadratowa nisza. Dwuspadowy dach kryty ceramiczną dachówką, zwieńczony krzyżem. W niszy wewnątrz kapliczki znajduje się obraz Koronacja NajŚwiętszej Marii Panny przez Trójcę świętą (olej na płótnie), dopasowany do kształtu niszy. Przedstawione na złotym tle postacie siedzą na obłokach. U stóp Marii unoszą się putta i anioły. Pozostałymi elementami wystroju są: trzy oleodruki przedstawiające Matkę Boską Bolesną (x 2) i Zembrzycką, dwa drewniane ludowe krucyfiksy, dwa drewniane lichtarze, współczesna reprodukcja obrazu Matka Boska Częstochowska, fotografia obrazu Matka Boska Makowska.
Kamienna, tynkowana.
1863 r.
Wzniesiona z inicjatywy Józefa i Reginy Suwajów. Intencją fundatorów było, by osoby odwiedzające kapliczkę wspominały o nich w swych modlitwach. Dawniej odprawiano tu dwie msze w roku, majową i z okazji dnia Wszystkich świętych. Teraz odprawia się już tylko msze majowe. W kwietniu 2011 r. w kapliczce miał miejsce pożar wywołany przez niezgaszoną Świecę. Na szczęŚcie obyło się bez większych szkód.
Miejscowosc: Sucha Beskidzka
Gmina: Sucha Beskidzka
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej oraz w Fototece Instytutu Historii Sztuki UJ.
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowa
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej