Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka domkowa z figurą Chrystusa Upadającego pod Krzyżem (Jabłonka)
Współrzędne geograficzne: 49.494083, 19.705395
Położona przy drodze krajowej nr 7, wybiegającej z Jabłonki na płn. wsch., w stronę Orawki, ok. 1 km od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 957, po wsch. stronie szosy, na rogu ul. Górskiej.
Drewniana kapliczka typu domkowego, czworoboczna zbita z desek, kryta baniastym hełmem gontowym z sygnaturką o kształcie barokowym. W ścianę frontową wprawiono oszklone okno zamknięte półkoliście. W środku kapliczki na prostej mensie ołtarzowej stoi kamienna polichromowana rzeźba Chrystusa upadającego pod krzyżem. Integralną komponentą tej rzeźby jest dekoracja malarska kapliczki. Sama figura starannie pomalowana: niebieski płaszcz, różowa suknia, żółty sznur przepasujący, wyrazisty (makijaż) twarzy. Policzek, ręce i kolana Chrystusa spoczywają na skale. Na płaskim stropie kapliczki wymalowany Bóg Ojciec w półfigurze, na tylnej ścianie gołębica Ducha Świętego i monogram IHS, widoczne dzięki uchylonej draperii podtrzymywanej przez aniołki jak teatralna kurtyna. Na ścianach bocznych malunki stojących postaci Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty. Tło malowideł niebieskie, draperia czerwona, frędzle żółte, szaty postaci bocznych niebieskie, płaszcze liliowo czerwone.
Drewniana kapliczka, figura z piaskowca
początek XIX w.
Miejscowosc: Jabłonka
Gmina: Jabłonka
Powiat: nowotarski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka domkowa z figurą Chrystusa Upadającego pod KrzyżemKapliczka domkowa z figurą Chrystusa Upadającego pod KrzyżemKapliczka domkowa z figurą Chrystusa Upadającego pod KrzyżemKapliczka domkowa z figurą Chrystusa Upadającego pod KrzyżemKapliczka domkowa z figurą Chrystusa Upadającego pod Krzyżem
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej